Özerk ve özerk olmayan fedarasyonların ekonomik boyutu
Economical perspectif of autonomous and nonautonomous federations
  1. Tez No: 192664
  2. Yazar: EZGİ ÜLKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, Türkiye'de sporun kurumsal yapılanma sürecine girdiği Cumhuriyetöncesi dönemden başlayarak,1922'den itibaren T.İ.C.İ.,T.S.K.,B.T.G.M..,B.T.S.G.M. veG.S.G.M. gibi değişik ad ve örgütlenme biçimleri ile günümüze kadar gelen Türk sporteşkilatı çatısı altındaki Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türkiye Halter Federasyonu'nunörgüt yapısı ve işleyişi incelenmiş,esas olarak da özerk ve özerk olmayan federasyonlarınekonomik boyut ile ilişkisi bakımından değerlendirilmiştir.Sözü edilen belge ve bulguların temininde `Dökümantasyon Metodu'kullanılmıştır.Öte yandan elde edilen tarihsel nitelikteki kaynaklar, tarih araştırmalarında kullanılan`Retrospektif Yöntem' (günümüzden geçmişe doğru çözüp geçmişten günümüze doğruyeniden örgülemek)ile değerlendirilmiştir.Özerkliğin mali açıdan kendini finanse etme ilkesinin sporda profosyonelliği ön planaçıkardığı göz ardı edilmeyerek; T.V.F. ve T.H.F.'nin özerk kurumsal yapısının, sporun amatördokusuna aykırı olmayan ve günümüz şartlarına uygun çağdaş yönetim anlayışınakavuşturması halinde, Türkiye'deki diğer spor teşkilatlarına model oluşturacağı söylenebilir.81
Özet (Çeviri)
In this context, beginning from period of prerepublic when institutional process ofturkish sports organizations start, turkish volleyball fed and weight lifting fed?s organizationalstructure and their operations get examined. Mainly autonomous and no autonomous fedscompared in economical perspectiveFollowing materials collected with method of documentation. Although otherhistorical resources analyzed with retrospective study. (it?s a study that looks backwards intime)Central value of autonomy is self-foundation and this makes all sports organizationmore professional. T.v.f. And t.h.f autonomic structure may become a model with modernityin administration for other sport organization in turkey.82