Kompozit dolguların polisajından sonra uygulanan glaze işleminin in vivo ve in vitro olarak araştırılması
An in vivo and in vitro examination of glaze materials following the polishing procedures of composite restorations.
  1. Tez No: 192676
  2. Yazar: HANDE DALGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir estetik restorasyonun başarısı materyalin renk uyumuna, renk stabilitesine, partikül ve matriks yapısına, yüzey pürüzlülüğüne, parlaklığına ve sızdırmazlık özelliğine bağlıdır. İyi bir kompozit restorasyon için kullanılan kompozit materyallerin yanı sıra bitirme işlemleri de çok önemlidir. Uygun bitirme ve polisaj işlemlerinin dental restorasyonların başarısını artırdığı bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada 2 farklı glaze materyalinin mekanik ve klinik performansları, polisaj uygulanmış kompozitin özellikleriyle in vitro ve in vivo olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızın in vitro bölümünde kazıma testi, microtensile testi, hacimsel büzülme testi, renklenme testi, diş fırçası abrazyonu testi, yüzey pürüzlülüğü testi ve sıvı filtrasyon testi; in vivo bölümde ise, plak retansiyonunun ve klinik performansların değerlendirmesi amacıyla iki test uygulandı.Pürüzlülük ve sızdırmazlık testlerinde Biscover glaze materyali en iyi performansı sergilerken, Biscover LV glaze materyali kazıma, renklenme, aşınma ve plak retansiyonu testinde daha başarılı bulundu. Microtensile testi değerlendirildiğinde, her iki glaze materyalinin kullanımının bağlanma dayanımını olumsuz etkilediği saptandı. Ayrıca iki glaze materyali de, altı aylık klinik değerlendirme sonucunda başarısız bulundu.Glaze materyalleriyle ilgili daha önce yapılmış çalışmaların yetersizliği nedeniyle, bu materyallerin klinik kullanımlarıyla ilgili tam bir fikir birliği sağlanamamıştır. Çalışmamızın sonucunda glaze materyallerinin polisaj uygulanmış kompozitlere oranla daha iyi performans sergilemediklerini, ancak kullanıldıkları takdirde altı ayda bir yenilenmeleri gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The success of an aesthetic restoration is dependent on the color consistency, color stability, particle and matrix structures, surface roughness, surface brightness, and finally, microleakage characteristics. Finishing procedures are also important for better composite restorations. It is a known fact that, appropriate finishing and polishing procedures enhances the success of dental restorations. In this study, mechanical and clinical performances of 2 different glaze materials were compared both in vitro and in vivo with the characteristics of the polished composite. In the in vitro part of our study, the performed tests were as follows; scratch test, microtensile test, volume shrinkage test, discoloration test, brush abrasion test, surface roughness test, and fluid filtration test. While in the in vivo part, clinical performance and plaque retention tests were carried out.While Biscover material exhibited the best performance under surface roughness and microleakage tests, Biscover LV glaze material performed better for scratch, discoloration, abrasion, and plaque retention tests. The results of the microtensile test revealed that the use of both of the glaze materials had a negative effect on bond strength. Moreover, both of the glaze materials were proved to perform poorly as a result of a six-month clinical evaluation.Due to deficiency of studies on glaze materials, a consensus has not been yet reached upon their clinical uses. Our study yields that, the glaze materials do not perform better than the polished composites, and if they should be used, we think that a replacement of every six months should be required.