Farklı kapanış tiplerinde kondiler asimetrinin radyolojık olarak incelenmesi
Radiological evaluation of condylar asymmetries in different occlusion patterns
  1. Tez No: 192685
  2. Yazar: ÖMER SAİD SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERUZE ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tıbbi bir terim olarak simetri vücudun veya bir organın karşılıklı iki kısmı arasındaki şekil ve hacim benzerliğini ifadeeder. Mükemmel bilateral vücut simetrisi canlı organizmalarda nadir görülen büyük ölçüde teorik bir görüştür. Simetri kavramıfasiyal morfolojiye uygulandığında orta sagittal düzlemin her iki yarısındaki fasiyal landmarkların şekil, hacim ve yerleşim olarakbenzerliğini tanımlar. Bu bölgedeki asimetriler bir kemiğin kendi formundaki uyumsuzluk ya da bir ya da daha fazla kemiğinmalpozisyonu sonucu gelişebilir. Asimetri sadece yumuşak dokularla da sınırlı kalabilir.Yüzün alt üçlüsü olarak bilinen mandibulanın asimetrisi yüz görünümü üzerinde direkt olarak etkili olması nedeniyleönem taşımaktadır. Mandibula stomatognatik sistemin bir parçası olarak görev yapar. Bu nedenle mandibular asimetri sadeceestetik değil, fonksiyonel problemler de yaratabilmektedir.Asimetrinin etiyolojisinin ve boyutlarının tayininde klinik muayeneye ilave olarak radyolojik incelemeye de ihtiyaçduyulmaktadır. Panoramik radyogramlar tek bir ışınlamayla her iki çene ve onları çevreleyen yapılar hakkında bilgi verir. Düşükhasta dozu, düşük maliyet ve kısa uygulama zamanı tekniğin önemli avantajlarıdır.Fasiyal asimetrinin nedeni olarak genetik ve/veya çevresel etmenleri kapsayan birçok açıklama önerilmiştir.Maloklüzyon, etiyolojik faktörlerden biri olarak değerlendirilmiş ve asimetriyle olan ilişkisi hakkında farklı görüşler bildirilmiştir.Maloklüzyon ve kondiler asimetri arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada, 9-15 yaşlar arasında ortodontiknedenlerle kliniğimize başvuran hastalardan alınan panoramik radyogramlar kullanılarak sınıf I, sınıf II,1 , sınıf II,2 , sınıf IIIolmak üzere 4 deney grubu oluşturuldu. Aynı yaştaki sağlıklı oklüzyona sahip hastalardan alınan panoramik radyogramlar isekontrol grubunda değerlendirildi. 104'ü kız, 85'i erkek hastalara ait olmak üzere toplam 189 adet radyogram üzerinde Habetsve arkadaşlarının geliştirdiği yönteme bağlı kalınarak ölçümler yapıldı. Sınıf I ve sınıf II,1 maloklüzyon çalışma gruplarının kontrolgrubuna göre daha yüksek asimetri indeksine sahip olduğu görüldü. Sınıf II,2 ve sınıf III maloklüzyon çalışma gruplarıyla kontrolgrubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
As a medical term symmetry means the equality or correspondence in shape and size of the structures at both sidesof the whole body or a single organ. Perfect bilateral body symetry is largely a theoretical concept that seldom occurs in livingorganisms. Symmetry, when applied to facial morphology, refers to the correspondence in size, shape and location of faciallandmarks on the opposite sides of the median sagital plane. Asymmetries in this region may occur as the result ofdiscrepancies either in form of individual bones, or a malposition of one or more bones. The asymmetry may also be limited tothe overlying soft tissues.The asymmetry of mandible, also known as lower third of the face, is important due to its direct efficiency on faceappearance. Mandible works as a part of stomathognatic system. Thus asymmetries of mandible may cause not only aestheticbut also functional problems.Radiological assesment is also needed additional to clinical examinations in detecting the etiology and amounts ofasymmetries. Panoramic radiographies gives imformation about both jaws and the structures surrounding them in a singleexposure. Low patient dose, low cost and short practicing time are the important advantages of the technique.Many explanations have been offered including genetic and/or environmental factors as the cause of facialasymmetries. Malocclusion has been considered as one of these factors and various estimations have been reported about itsrelation with asymmetries.In this study, which the relation between condylar asymmetry and malocclusions is analyzed, four experimentalgroups named Cl I, Cl II,1, Cl II,2 and Cl III were generated using the panoramic radyographies of patients with orthodonticproblems aged between 9-15 years, reffered to oral diagnosis and radiology department. The panoramic radyographies ofpatients in same ages having healty occlusions assesed in control group. On 189 panoramic radyographies of 104 girls and 85boys measurements done due to the method developed by Habets et al. Cl I ve Cl II,1 experimentals groups showed higherasymmetry indexes when compered with the control group. No statistically significant difference between Cl II,2 , Cl IIIexperimental groups and control group could be detected.