Levetirasetamın ağrı üzerine etkilerinin in vitro elektrofizyolojik (patch kenetleme) ve in vivo (hot plate testi) yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effects of levetiracetam on pain by using in vitro electrophysiologic (patch clamp) and in vivo (hot plate test) methods
- Tez No: 192690
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
LEVETİRASETAMIN AĞRI ÜZERİNE ETKİLERİNİN İN VİTROELEKTROFİZYOLOJİK (PATCH KENETLEME) VE İN VİVO (HOTPLATE TESTİ) YÖNTEMLERLE İNCELENMESİMete ÖZCANÖZETPlazma membranı elektriksel uyarılabilirliği ve uyarılabilirliğin iyonikesasları, ?uyarılabilir dokuların membran biyofiziği? olarak klasik biyofizikkonuları arasında yer almaktadır. Nöronal membran uyarılabilirliği düzeyindekielektriksel aktivite değişikliğine neden olan voltaj bağımlı sodyum, potasyum vekalsiyum kanallarının aktivite değişiklikleri, epilepsi ve ağrı dahil pek çokpatofizyolojik durumun altında yatan sebep olabilir. Bu iyon kanallarınınbiyofiziksel özelliklerinin anlaşılması ve kimyasal ajanlarca aktivitelerininmodifikasyonu antinosiseptif terapiyi de içeren durumlara karşı terapötikyaklaşımların gelişimi açısından son derece önemlidir. Levetirasetam (LEV, ucbL059), epilepside nöbet oluşumunu baskılayan üstün bir farmakolojik profilesahip bir antiepileptik ilaçtır. Bu çalışmanın amacı yeni bir antiepileptik ilaç olanLEV'ın olası analjezik etkisini, sıçan izole duyusal nöronlarında tüm hücre patchkenetleme elektrofizyolojisi ve in vivo olarak nosiseptif davranış hot plate testikullanarak incelemekti.Dorsal kök gangliyonları (DKG) 1-2 günlük yeni doğan sıçanlarındekapitasyonundan sonra enzimatik ve mekanik işlemlerle tek hücrelereayrıştırıldı. Patch kenetleme tekniğinin tüm hücre diyaliz modunungerçekleştirilmesinden sonra, akım kenetleme deneylerinde istirahat membranpotansiyeli kayıt edildi. LEV'ın ( 30, 100 ve 300 µM) membran potansiyeli veaksiyon potansiyeli (AP) parametreleri (eşik, pik amplitüdü, süre, ardpotansiyeller, AP ard potansiyelin % 63'üne düşme zamanı) ve pasif membranözellikleri üzerine etkisi incelendi. LEV bu parametreler üzerine etkisi dozbağımlıydı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF LEVETIRACETAM ON PAINBY USING IN VITRO ELECTROPHYSIOLOGIC (PATCH CLAMP) ANDIN VIVO (HOT PLATE TEST) METHODSMete OZCANABSTRACTElectrical excitability of plasma membrane and ionic basis of excitability,?membrane biophysics of excitable tissues?, are among to the topics of classicalbiophysics. Altered electrical activity at the level of neuronal membraneexcitability involving voltage-dependent sodium, potassium and calcium channelsmay be underlying cause in variety of pathophysiological conditions includingepilepsy and pain. Understanding and modification of the biophysical propertiesof these ion channels by chemical agents is of importance with respect todevelopment of therapeutic approach against these conditions including anti-nociceptive therapy. Levetiracetam (LEV, ucb L059; C8H14N2O2) is aantiepileptic drug with a unique pharmacologic profile, seizure suppression inepilepsy. The aim of this study was to investigate the possible analgesic actions ofthe novel antiepileptic agent LEV in isolated sensory neurones using whole cellpatch-clamp electrophysiology and in vivo by nociceptive behavioral ?Hot-platetest?.Dorsal root ganglia (DRG) were removed from 1-2 day old neonatal ratsafter decapitation and DRG neurones were isolated by enzymatic and mechanicalprocedures. In current clamp experiments, after establishing whole-cell mode ofthe patch clamp technique, resting membrane potentials were recorded. Effects ofLEV (30, 100 and 300 µM) on membrane potential and action potential (AP)parameters (thresholds, peak amplitude, duration, after potentials, decay time) andpassive membrane properties (input rezistance) were investigated.