C1'in (3-benzoil-1-metil-4-fenil-4-piperidinol hidroklorür) cox aktiviteleri ve no düzeylerine in vivo ve in vitro etkilerinin diğer lerle karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of the effects of c1 (3-benzoyl-1-methyl-4-phenyl-4-piperidinol-hydrochloride) with other nsaids , in vivo and in vitro, on cox activities and no levels
- Tez No: 192694
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
C1'İN (3-BENZOİL-1-METİL-4-FENİL-4-PİPERİDİNOL HİDROKLORÜR)COX AKTİVİTELERİ VE NO DÜZEYLERİNE İN VİVO VE İN VİTROETKİLERİNİN DİĞER NSAİİ' LERLE KARŞILAŞTIRMALI OLARAKARAŞTIRILMASIBu çalışmanın amacı bis Mannik bazı B1'in yapısal ve nonklasik izomeri olan C1'in(3-benzoil-1-metil-4-fenil-4-piperidinol hidroklorür) siklooksijenaz (COX) aktiviteleri venitrik oksit (NO) düzeyleri üzerindeki etkilerini karrageninle oluşturulmuş pençe ödemiinflamasyonlu 48 sıçanda araştırmak ve C1'in etkisini diğer nonsteroid antiinflamatuarilaçlarla (NSAİİ) karşılaştırmaktı.Deney hayvanları Atatürk Üniversitesi Deneysel Araştırma ve UygulamaMerkezinden sağlandı. Hayvanlar standart şartlar altında barındırıldı ve beslendi (normal odasıcaklığı, adi yem ve su). Sıçanlar; kontrol, intakt, indometazin, nimesulid, rofecoxib, C1 (50mg), C1 (100 mg), C1(200 mg) grubu olmak üzere rastgele 8 gruba (n=6) ayrıldı.C1, 50, 100 ve 200 mg kg-1 dozlarda COX-1 ve COX-2 aktivitelerini kontrol grubunagöre anlamlı şekilde azalttı (p0.05). C1, 200 mg kg-1 dozda her iki COXizoenzim aktivitesini de rofekoksibe kıyasla önemli ölçüde inhibe etti (p0.05).
Özet (Çeviri)
ICOMPARATIVE INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF C1 (3-BENZOYL-1-METHYL-4-PHENYL-4-PIPERIDINOL-HYDROCHLORIDE) WITH OTHERNSAIDS , IN VIVO AND IN VITRO, ON COX ACTIVITIES AND NO LEVELSThe aim of this study was to investigate the effects of 3-benzoyl-1-methyl-4-phenyl-4-piperidinol-hydrochloride (C1), which is a structural and also non-classicalisomer of bis Mannich base B1, on cyclooxygenase (COX) activities and nitric oxide(NO) levels in 48 rats with inflammation by using carrageenan-induced paw edema, andto compare its effect with other non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs).Experimental animals were supplied from the Center of Experimental Researchand Practice in Ataturk University. The animals were housed and fed in the laboratory(normal room temparature, food and water) under standard conditions. Rats wererandomly assigned to eight groups (n=6); control, intact, indomethacin, nimesulide,rofecoxib, C1 (50 mg), C1 (100 mg) and C1(200 mg).C1, at doses of 50, 100 and 200 mg kg-1, significantly decreased COX-1 andCOX-2 activities as compared with the control group (p0.05). C1, at 200 mg kg-1 dose, significantly inhibited both COX isoenzyme activities incomparison to rofecoxib (p0.05).