Pitriyazis rozea hastalarında otoimmün belirteçler
Auto-immunity markers in pityriasis rosea patients
- Tez No: 547714
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ GÜR AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Dermatoloji, Allergy and Immunology, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Pitriyazis rosea (PR), ilk olarak 1798'de tanımlanmış; akut, kendini sınırlayan bir papüloskuamöz deri hastalığıdır. Etiyolojisi halen açıklığa kavuşmamış olan PR, ilk tanımlandığından beri enfeksiyöz ajanlarla bağlantısından şüphelenilip bu konuda birçok araştırmanın yapıldığı, ancak kesin bir sonuca varılamadığı bir hastalıktır. Etiyopatogenezdeki rolleri açısından otoimmünite, genetik yatkınlık ve atopi ise halen araştırılmakta olan diğer faktörlerdir. Bu çalışmada PR etyopatogenezinde otoimmünitenin rolünü değerlendirmek amacı ile tanı alan hastalarda (anti-nükleer antikor) ANA prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışmada, PR tanısı almış 46 hasta ve 26 sağlıklı kontrol dahil edilmiş olup bireylerde kanda, otoimmün belirteçlerden tarama testi olarak kabul edilen anti-nükleer antikor (ANA- indirect İFA Hep-2 BioSystemsᴿ) prevalansı araştırılmıştır. ANA pozitiflerde antistreptolizin-o (ASO), C-reaktif protein (CRP), romatoid faktör (RF), IgG, IgM, IgA, kompleman 3 ve 4 (C3 ve C4) düzeyleri de nefelometrik yöntemle; anti SSA (Ro), anti SSB (La), anti dsDNA, antihiston, anti U1RNP, anti Jo1, anti sentromer, anti-Scl-70, antisentromer antikor (ANCA), anti mitokondriyal, anti düz kas, anti Rib P protein, anti tiroglobulin (anti TG), anti tiroid peroksidaz antikor (anti TPO) testleri de immünblotting yöntemiyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pityriasis rosea (PR) is an acute, self-limited papulo-squamous disorder which was described in 1798, firstly. The etiology of PR is unknown, infectious etiology has been the most investigated subject but no exact infectious origin is identified to date. Autoimmunity, genetic predisposition and atopi are the other subject matters which have been investigated. The prevalence of anti-nuclear antibody (ANA) was investigated in PR patients to evaluate the potential role of autoimmunity in etiopathogenesis of PR. Materials and method: Fourty six PR patients and 24 healthy control individuals were included in this study and the prevalence of serum anti-nuclear antibody (ANA- indirect İFA Hep-2 BioSystemsᴿ) which is the screening test for autoimmunity, was compared between these groups. Serum antistreptolysin-o (ASO), C-reactive protein (CRP), romatoid factor (RF), IgG, IgM, IgA, complement 3 ve 4 (C3 ve C4) levels were detected with nephelometric study, anti SSA (Ro), anti SSB (La), anti dsDNA, antihiston, anti U1RNP, anti Jo1, anti centromere, anti-Scl-70, anticentromere antibody (ANCA), anti mitochondrial, anti smooth muscle, anti Rib P protein, anti thyroglobulin (anti TG), anti thyroid peroxidase antibody (anti TPO) levels were detected with immunoblotting method for the ANA (+) participants.