Farklı kaba yem kaynaklarının süt sığırlarında rumen parametreleri ile süt verimi ve bileşimi üzerine etkisi
The effects of different forage sources on rumen parameters, milk production and composition in dairy cows
- Tez No: 192791
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM İSMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETFarklı Kaba Yem Kaynaklarının Süt Sığırlarında Rumen Parametreleri ile SütVerimi ve Bileşimi Üzerine EtkisiBu çalışma, süt sığırları beslenmesinde farklı kaba yem kaynakları kullanılmasınınçiğneme aktivitesi, rumen fermantasyonu, sindirilebilirlik, süt verimi ve bileşimi üzerineetkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede laktasyonun 210 ± 20 günlerinde ve575 ± 50 kg canlı ağırlığındaki, dördü rumen kanüllü olmak üzere toplam 12 baş ilkdoğumunu yapmış Holştayn süt sığırı kullanılmıştır. Sığırlar kaba yem kaynakları farklı olandört toplam karma rasyon ile beslenmişlerdir. Rasyonlar; 1) % 50 mısır silajı + % 50konsantre yem (MS), 2) % 35 mısır silajı + % 15 buğday samanı + % 50 konsantre yem(MSS), 3) % 35 mısır silajı + % 15 yonca kuru otu + % 50 konsantre yem (MSY), 4) % 25mısır silajı + % 10 buğday samanı + % 15 yonca kuru otu + % 50 konsantre yem (MSSY)şeklinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effects of Different Forage Sources on Rumen Parameters, Milk Productionand Composition in Dairy CowsThe objective of this experiment was to evaluate the effects of different forage sources onchewing activity, rumen fermentation, digestibility, milk production and composition in latelactating dairy cows. Twelve late lactating Holstein primiparous cows including four cowsequipped with a rumen cannula, averaging 210 ± 20 d in milk and weighing 575 ± 50 kg.Cows were fed four total mixed diets that were varied in the forage sources: 1) 50% cornsilage + 50% concentrate mixture (CS), 2) 35% corn silage + 15% wheat straw + 50%concentrate mixture (CSW), 3) 35% corn silage + 15% alfalfa hay + 50% concentrate mixture(CSA), 4) 25% corn silage + 10% wheat straw + 15% alfalfa hay + 50% concentrate mixture(CSWA).