Farklı karbonhidrat kaynaklarının süt sığırlarında rumen parametreleri ile süt verimi ve bileşimi üzerine etkisi
The effects of different carbohydrate sources on rumen parameters, milk production and composition in dairy cows
- Tez No: 192792
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM İSMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETFarklı Karbonhidrat Kaynaklarının Süt Sığırlarında Rumen Parametreleri ile SütVerimi ve Bileşimi Üzerine EtkisiBu çalışmanın amacı laktasyondaki süt sığırlarında farklı karbonhidrat kaynaklarınınrumen parametreleri, süt verimi ve bileşimi ile sindirilebilirlik üzerine etkisini incelemekti.Çalışmada ilk doğumunu yapmış laktasyondaki 12 adet Holştayn sığır 4 x 4 Latin karedüzenine göre kullanıldı. Bu inekler farklı oranlarda ikame edilmiş mısır ve buğday içerenrasyonlarla beslendi. Rasyonlar şu şekilde kullanıldı: 1) % 26 mısır içeren grup; 2) % 16.10mısır ve % 7.09 buğday içeren grup; 3) % 16.51 buğday ve % 7.26 mısır içeren grup; 4) %25.88 buğday içeren grup. Kuru madde tüketimi rasyonlardan etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effects of Different Carbohydrate Sources on Rumen Parameters, Milk Productionand Composition in Dairy CowsThe purpose of this study was to investigate the effect of different carbohydrate sources onruminal parameters, milk production and composition and digestibility in lactating dairycows. Twelve primiparous lactating Holstein cows were used according to 4 x 4 Latin squaredesigns in this study. These cows were fed with diets containing different rates of corn andwheat. The diets were used like this: 1) 26.20% corn based diet; 2) 16.10% corn and 7.09%wheat based diet; 3) 16.51% wheat and 7.26% corn based diet; or 4) 25.88% wheat based diet.Dry matter intake values were unaffected by diets.