Oksijen iletkenlikleri farklı iki yumuşak kontakt lensin kornea kalınlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 192826
  2. Yazar: ALPARSLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZETYumuşak kontakt lensler, kullanım ve uyum kolaylığı nedeniyle son yıllardayaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yumuşak kontakt lenslerin üretildikleri materyalinözelliklerine, su içeriklerine ve kullanım şekline göre korneaya olan etkileri de farklıolabilmektedir. Bu nedenle çalışma, ilk kez kontakt lens kullanmaya başlayan olgularda,oksijen iletkenlikleri farklı olan iki yumuşak kontakt lensin kornea kalınlığı üzerineetkisini araştırmak amacıyla yapıldı.Çalışmada 28 hastanın 56 gözü prospektif olarak incelendi. Kornea kalınlıkölçümleri Pentacam® (Oculus Inc) cihazı ile yapıldı. Grup I'de Soflens Comfort® (Bausch& Lomb), Grup II'de ise O2Optix® (Ciba Vision) kontakt lensleri kullanıldı. Olgularınkornea kalınlıkları kontakt lens kullanmaya başlamadan önce, kontakt lens kullanımının15. , 30. ve 90. gününde 9 farklı korneal bölgede ölçüldü. 15. gün alınan tüm ölçümlerdekornea kalınlık artışı saptandı ancak gruplarda sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıbulunmadı. Her iki grup toplamında ise 15. gün ölçümlerinde santral, süperior, inferiornasal, inferior ve süperior temporalde istatistiksel olarak anlamlı kalınlık artışı saptandı.30. gün ve 90. gün ölçümlerine ise başlangıç değerine göre istatistiksel olarak anlamlıolmayan kalınlık artışı saptandı.Bu çalışmanın sonucunda, her iki kontakt lens kullanımı ile ilk haftalarda kornealkalınlıkta artma, birinci aya doğru kornea kalınlığında azalma saptandı. Üçüncü aya doğruise kornea kalınlığında istatistiksel olarak anlamlı olmayan artış tespit edildi. Korneakalınlık değişimleri gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlısonuçlar bulunmadı.46Kullanılan kontakt lenslerin Dk/t değerleri 15.7 ve 138'dir. Bu değerler günlükkullanım modalitesinde korneal oksijenasyonu etkileyecek kritik Dk/t değerininüzerindedir. Çalışmadaki lenslerin kornea kalınlığında anlamlı artış yapmamasını budeğerler açıklamaktadır. Bu nedenle günlük kullanım modalitesinde korneal oksijenasyonuetkileyecek kritik Dk/t değerinin üzerindeki kontakt lenslerin kornea kalınlığına etkileriarasında anlamlı fark olmadığı söylenebilir.47
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYSoft contact lenses are used widespreadly in recent years due to the easiness ofuse and adaptation. Their effects on cornea may be different dependent on the lensmaterial, water content and usage modality. Thus, to investigate the effects of two softcontact lenses with different oxygen transmissions on corneal thickness in patients whowere wearing contact lens for the first time was aimed.In the study, 56 eyes of 28 patients are investigated prospectively. Cornealthickness was measured using Pentacam® (Oculus Inc). Soflens Comfort® (Bausch &Lomb) contact lenses were used in Group I and O2Optix® (Ciba Vision) contact lenseswere used in Group II. Thickness measurements were performed in nine regions of corneaat the baseline examination and 15th, 30th and 90th days of contact lens wear. An increaseof corneal thickness was noted at the 15th day compared to the baseline measurements inboth study groups, though it was not statistically significant. However the statisticalanalysis of the measurements at the 15th day in both groups together showed a significantincrease in corneal thickness in the superior, inferior nasal, inferior and superior temporalcorneal regions. Measurements performed at the 30th and 90th days were also higher thanthe baseline measurements but the statistical analysis revealed no significance.In conclusion, an increase of corneal thickness was determined in the first weekswhich decrased at the 30th day in both contact lens groups. The 90th day measurementsshowed an increase again however it was not statistically significant. When cornealthickness changes in both groups were compared with each other, the analysis were notstatistically significant.The Dk/t values of the contact lenses used in the study were 15.7 and 138. Thesevalues are over the critical Dk/t value that might effect the corneal oxygenisation in dailywear modality. These values explain the insignificant increase of corneal thickness after48contact lens wear in the study. These results denoted that contact lenses with a Dk/thigher than the critical level did not cause a significant difference on corneal thickness indaily wear.49