postpartum başlangıçlı depresyonun sosyodemoğrafik özellikler ve kişilik bozuklukları ile ilişkisi
  1. Tez No: 192851
  2. Yazar: CEMAL AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİYE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
8.ÖZETPostpartum Başlangıçlı Depresyon ve Kişilik Bozuklukları Arasındaki lişkiBu çalışmada PPD ile sosyodemografik özellikler ve kişilik bozuklukları arasındaki ilişkininaraştırılması amaçlandı.Bu çalışmanın örneklemi Ağustos 2005-Kasım 2005 tarihleri arasında Konya il merkezindeikamet eden ve Dr.Faruk Sükan Doğumevinde doğum yapan kadınlar arasından rastgele seçilen 396kadından oluşturuldu. Çalışmaya alınan hastalara araştırma konusunda bilgi verildikten sonra,katılmayı kabul ettiklerine dair yazılı onay alındı. Hastalarla doğum yaptıkları ilk gün yüz yüzegörüşüldü. Hastalara sırasıyla hasta bilgi formu, SCID-I / CV ve SCID-II uygulandı. Hastalarladoğumdan 6 hafta sonra tekrar yüz yüze ve aynı hastanede görüşme yapıldı. Doksandört kadınikinci görüşmeyi her hangi bir neden belirtmeksizin kabul etmedi. Çalışma 302 kadın iletamamlandı. kinci görüşmede SCID-I / CV'nin MD modülü ve EPDS uygulandı. Elde edilensosyodemografik özellikler, EPDS ve SCID-I kullanılarak elde edilen PPD oranları ve eşlik edenkişilik bozuklukları kaydedildi. EPDS değerlendirilmesinde kesme puanı 12 olarak alındı.Çalışmamız sonucunda SCID-I'e göre PPD insidansını % 6.3, EPDS'e göre ise PPDinsidansını % 12.6 olarak bulundu. Sosyodemografik özelliklere bakıldığında SCID-I'e göre PPD'liolgularla eşin mesleğinin olmaması (p=0.049) ve çoklu doğum (p=0.016) arasında anlamlı ilişkibulundu.Yapılan regresyon analizi sonucunda bu değişkenlerin PPD'nin bağımsız öngörücüleriolmadığı saptandı.EPDS'e göre ise PPD'si olan olgular arasında sosyoekonomik düzeyi yetersiz olanlar(p=0.015) ve tedavi ile hamile kalanların oranı (p=0.045) anlamlı ölçüde daha yüksekbulundu.Yapılan regresyon analizi sonucunda hamilelik yönteminin PPD'nin bağımsız öngörücüsüolmadığı saptandı.Kişilik bozukluğu yönünden bakıldığında SCID-I'e göre PPD tanısı alan hastaların %68.4'ü (n= 13) aynı zamanda en az bir eksen II bozukluk ölçütlerini karşıladı. Bu hastalarda obsesifkompulsif (% 31.6), çekingen (% 26.3), bağımlı (% 21.1) kişilik bozuklukları anlamlı düzeyde dahasık bulundu. Hastalar arasında A kümesi kişilik bozukluğu tanısı alan olmadı.Kişilik bozukluğu yönünden ise EPDS'e göre PPD tanısı alan hastaların % 44.7'si (n=17)aynı zamanda en az bir eksen II bozukluk ölçütlerini karşıladı. Bu hastalarda obsesif kompulsif (%15.8), çekingen (% 18.4), bağımlı (% 15.8) kişilik bozuklukları anlamlı düzeyde yaygın bulundu.Hastalar arasında A kümesi kişilik bozukluğu tanısı alan olmadı. Elde edilen bulgular daha öncekiçalışmaların sonuçları gözönüne alınarak tartışıldı.52
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYThe Relationship Between The Depression started by Postpartum and Personality DisordersIn this study it is aimed to search the relationship between the PPD socio- demographiccharacteristics and personality disorders.This study was carried out from August 2005 to November 2005. Three hundred ninety sixwomen who live in Konya centrum and who have just given birth to a child in Dr. Faruk SükanMaternity Hospital were selected randomly.The patients of this study were first given someinformation about search. All of the women gave written informed concept..The first interviewperformed face to face on the first day after childbirth. During this interview SCID-I,SCID-II andpatient information form were applied. The second interview was performed face to face at thesame hospital at 6. weeks postnatally. Ninety four of women did not accept to have interviewwithout any reason. The study came to the end with three hundred two women.In the secondinterview session, they were applied SCID-I MD module of CV and EPDS. The socio-demographic characteristics gathered, PPD rates reached by using EPDS and SCID-I andsimultaneous personality disorders were all recorded. Cut point was considered twenty two forevaluation of EPDS.At the end of the study , the PPD incidence was found % 6.3 according to SCID-I. It washowever, found % 12.6 according to EPDS. Considering the socio- demographic characteristics,being their husbands jobless (p= 0.049) and the number of their deliveries (p=0.016) were foundmeaningful according to SCID-I among the cases which have PPD. At the end of the regressionanalysis it was seen that this variants were not dependent presciences of PPD.According to EPDS, on the other hand among the cases which have PPD showed that the ratesof those who got pregnant with a medical treatment (p=0.045) and those in low socio- economiclevel (p=0.015) were found meaningful. At the end of the regression analysis, ıt was seen that themethod of pregnancy was not the dependent presciences of PPD.From the view of personality disorders, % 68.4 (n= 13) of the patients who got PPD diagnosisaccording to SCID-I, met at least one of the axis II criterions of disorder. Obsessive compulsive(% 31.6), avoidant (% 26.3), dependent (% 21.1) personality disorders were found significantlyextensive. Among the patients no one got the diagnosis of group A personality disorders. Accordingto EPDS % 44.7 (n=17) of patients who got PPD diagnosis also met at least one of the axis IIcriterions of disorder. The most common personality disorders were found as obsessive compulsive(% 15.8), avoidant (% 18.4) and dependent (% 15.8). Among the patients no one got the diagnosisof group A personality disorders. The results of the analysis were discussed considering the resultsof other studies carried out before.53