Lokal ileri rektum kanserli hastalarda ameliyat öncesi kemoradyoterapinin anal sfinkter işlevi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: prospektif, kontrollü çalışma
Effects of preoperative chemoradiotherapy on anal sphincter functions and quality of life in patients with locally advanced rectal cancer: prospective, controlled study
- Tez No: 192890
- Danışmanlar: PROF.DR. CEM TERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETLokal leri Rektum Kanserli Hastalarda Ameliyat Öncesi Kemoradyoterapinin AnalSfinkter şlevi ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi: Prospektif, Kontrollü ÇalışmaDr. Aras Emre CANDADokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, nciraltı - ZM RAmaç: Bu çalışmanın amacı, rektum kanserli hastalarda ameliyat öncesi uygulanankemoradyoterapinin (KRT) anal sfinkter işlevi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini objektifölçüm yöntemleri kullanarak araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Şubat 2002-Mart 2006 tarihleri arasında tedavi edilen 57 rektum kanserlihasta çalışmaya alındı. Olgular sadece cerrahi (Grup 1, n=26) ve ameliyat öncesi KRT (Grup 2,n=31) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalara tedavi öncesi ve ameliyat sonrası6. ayda; Grup 2'deki hastalara ek olarak KRT bitiminde ve ameliyat öncesi anorektal manometri,rektosigmoidoskopi incelemeleri yapıldı, Wexner ve fekal inkontinens yaşam kalitesi (FIQL)anketleri uygulandı.Bulgular: Her iki grupta ameliyat sonrası 6. ayda yapılan ölçümler karşılaştırıldığında Grup 2'demaksimum sıkma basıncı daha düşük (P=0.018), Wexner skoru daha yüksek olarak bulundu(P=0.006); gruplar arasında FIQL anketi sonuçlarında fark izlenmedi. Grup 2'de KRT öncesi veKRT bitimindeki anorektal işlevler karşılaştırıldığında KRT bitiminde anal sfinkter basınçlarıdaha düşük, Wexner skoru ve FIQL anketi sonuçlarının KRT'den olumsuz olarak etkilendiğibulundu. Grup 2'deki hastalar tümör yerleşim yerlerine göre alt rektum ve orta rektum olarakkarşılaştırıldığında anorektal işlevlerde KRT'den etkilenme açısından farklılık izlenmedi.Sonuç: Ameliyat öncesi KRT'nin, anorektal işlevleri kısa dönemde olumsuz etkilediği ve buetkilerin çoğunun ameliyattan sonra 6 aylık dönemde düzeldiği ancak, özellikle eksternal analsfinkter üzerindeki olumsuz etkinin sürebildiği ve sonucunda dışkılama kontinensinin olumsuzyönde etkilenebileceği bulunmuştur. Ameliyat öncesi KRT'nin, lokal nüksü azaltmada etkinolduğu, sağkalım üzerindeki etkilerinin henüz tam olarak belli olmadığı, ayrıca uzun dönemdeanorektal işlevleri olumsuz etkileyebileceği bilgisi hasta ile paylaşılmalı ve rektum kanserlihastaların tedavisi planlanırken hastanın anorektal işlev kapasitesi göz önünde bulundurulmalıdır.1
Özet (Çeviri)
SHORT HEAD AND SUMMARYEffects of Preoperative Chemoradiotherapy on Anal Sphincter Functions and Quality OfLife in Patients with Locally Advanced Rectal Cancer: Prospective, Controlled StudyAras Emre CANDA, MD.Dokuz Eylul University Department of Surgery, Inciraltı, Izmir - TURKEYObjective: The aim of this study is to assess the effects of preoperative chemoradiotherapy (CRT) onanorectal functions in patients with recal cancer.Material and Methods: Patients who were diagnosed with rectal cancer between February 2002 andMarch 2006 were included in the study (n=57) and divided into 2 groups as Group 1; patients treatedwith only sugery (n=26) and Group 2; patients underwent preoperative CRT (n=31). Anorectalmanometry, rectosigmoidoscopy, Wexner and fecal incontinence quality of life (FIQL) questionnaireevaluations were carried out.Results: Comparison of the two groups in terms of measurements at the postoperative 6th monthrevealed that maximum squeeze pressure was lower (P=0.018) and Wexner score was higher(P=0.006) in Group 2; there was no difference in FIQL questionnaire scores. Due to the comparisonof anorectal functions before and after CRT in Group 2, anal sphinctric pressures were detected to below, Wexner score and FIQL results were detected to be inversely effected by CRT.Conclusions: Preoperative CRT seems to affect anorectal functions negatively in short term and mostof these effects recover in the postoperative 6 months. However, negative effects particularly on theexternal anal sphincter might continue to exist and finally might have a negative impact on fecalcontinence. The possibility of the fact that CRT might negatively affect anoretcal functions in thelong term should be shared with the patient and the capacity of the anorectal function of the patientshould also be considered during planning of the treatment.1