Deneysel hepatik iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde iskemik sonkoşullama ve etkinliği
The effects of ischemic postconditioning on a rat model of hepatic ischemia and reperfusion injury
- Tez No: 192889
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Patoloji, Biochemistry, General Surgery, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETDeneysel Hepatik skemi Reperfüzyon Hasarının Önlenmesindeskemik Sonkoşullama ve EtkinliğiDr. Baki AYDOĞANDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, nciraltı - ZM RMajor karaciğer cerrahisinde hepatik pedikül klempajı (Pringle manevrası) iskemi vereperfüzyon (I/R) hasarı ile sonuçlanmaktadır. Bu hasarın önlenmesinde, uzun iskemi öncesinde birveya birkaç kez uygulanan kısa süreli iskemi ve reperfüzyon periyodları olarak tanımlanan ?iskemikönkoşullama? bugün klinikte de uygulama şansı bulmuş etkin bir yöntemdir. skemi reperfüzyonhasarını önlemeye yönelik son zamanlarda tarif edilen diğer bir yöntem, ?iskemik sonkoşullama? dır.Uzun iskemiyi takip eden reperfüzyonun erken döneminde uygulanan kısa süreli iskemi vereperfüzyon periyodları olarak tanımlanır.Amacımız, iskemik sonkoşullamanın tek başına ve iskemik önkoşullama ile birlikteuygulandığında hepatik iskemi reperfüzyon hasarını azaltmadaki etkinliğini araştırmaktır.Dört sıçandan oluşan sham grubu ve 14'er sıçandan oluşan iskemi reperfüzyon grubu, iskemikönkoşullama grubu, iskemik sonkoşullama grubu ve iskemik ön+sonkoşullama grubu oluşturuldu.Sham grubuna sadece hepatik pedikül diseksiyonu uygulandı. skemi reperfüzyon 60 dakika parsiyelhepatik iskemi sonrası 120 dakika reperfüzyon şeklinde, önkoşullama 60 dakikalık iskemi öncesi 10dakika iskemi, 10 dakika reperfüzyon şeklinde, sonkoşullama ise 60 dakikalık iskemi sonrası ikidakikalık iskemi peryodları arasında sırayla 2,3,5 ve 7 dakikalık reperfüzyon peryodları şeklindesağlandı. Gruptaki sıçanların yarısı reperfüzyonun hemen sonrasında erken dönemdeki etkilenmeyideğerlendirmek amacıyla sakrifiye edilirken kalan yarısı da geç dönemdeki etkilenmeyideğerlendirmek amacıyla yedi gün sonra sakrifiye edildi. Serum karaciğer enzimleri, karaciğerdokusunda malondialdehit ve doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi.Çalışmamızda literatürden farklı olarak iskemik sonkoşullama uygulanan grupta iskemireperfüzyon hasarının öngörüldüğü gibi azalmadığını, aksine arttığını gözledik. Bu hasar artışınının,iskemi reperfüzyon hasarını azaltmada altın standart olarak ifade edilen iskemik önkoşullama ilegerilediğini gözledik.1
Özet (Çeviri)
SHORT HEAD AND SUMMARYThe Effects of Ischemic Postconditioning on a Rat Model of Hepatic Ischemia andReperfusion InjuryBaki AYDOĞAN, MD.Dokuz Eylul University Department of Surgery, Inciraltı, Izmir - TURKEYHepatic pedicule clamping (Pringle maneuer) in major liver surgery results ischemia andreperfusion (I/R) injury. The method of ischemic preconditioning which is composed of short periodsof ischemia and reperfusion may be used for several times for preventing I/R injury. Recently, toprevent I/R injury another method, ischemic postconditioning, is proposed which is the application ofshort periods of I/R during reperfusion after a period of long lasting ischemia.The aim of this study is to evaluate the effects of ischemic preconditioning andpostconditioning on preventing the hepatic ischemia and reperfusion injury.The study was designed in five groups: Group 1 (n=4), sham rats; Group 2 (n=14), hepaticischemia and reperfusion; Group 3 (n=14), ischemic preconditioning and hepatic ischemia group;Group 4 (n=14), hepatic ischemia and ischemic postconditioning group; Group 5 (n=14), ischemicpreconditioning, hepatic ischemia and ischemic postconditioning group.Ischemia and reperfusion was performed by 60 minutes hepatic ischemia following 120 minutesreperfusion; ischemic preconditioning was performed by 10 minutes ischemia and 10 minutesreperfusion before 60 minutes hepatic ischemia; and ischemic postconditioning was performed by 60minutes hepatic ischemia followed by 2 minutes ischemia periods and between this periods inincreasing duration of reperfusion (2, 3, 5 and 7 minutes) periods.The protective effects on I/R injury was assessed in 2nd hour and 7th day of hepatic ischemia andserum liver enzymes, liver tissue malondialdehite and histopatological analysis were carried out.In our study, we observed that ischemic postconditioning do not protect hepatic I/R injury;moreover we observed an increase I/R injury with ischemic postconditioning. The effect of ischemicpreconditioning on hepatic I/R injury is superior to the effects of both ischemic preconditioning andpostconditioning.1