Adolesanların, anne-babalarının ve öğretmenlerinin cinsellik ve üreme sağlığı ile ilgili tutum ve davranışları
Attıtudes and behavıors of adolescents their parents and teachers about sexual, reproductıve health
- Tez No: 192995
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİKŞAH ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETAdolesan dönemi; fiziksel, ruhsal, biyokimyasal ve sosyal yönden hızlı büyüme,gelişme ve olgunlaşmanın gerçekleştiği, değişimlerin yaşandığı çocukluktan erişkinyaşama geçiş dönemidir. Adolesanların sağlıklı bir insan olarak yetişmeleri için,büyüme ve gelişme aşamasına karşılaşacakları fiziksel, duygusal ve sosyaldeğişikliklerin niteliği konusunda uyarılmaları ve bilgilendirilmeleri gerekir.Adolesanlar bu dönemde bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır, cinsel/üreme sağlığı ile ilgili sorunlar da bunlardan biridir. Adolesan dönemde görülenüreme sağlığı sorunları genellikle erken yaşta cinsel ilişki, erken yaşta evlilik,adolesan gebelikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aile planlaması yöntemineulaşamama ve cinsellik / üreme sağlığı konusunda bilgi yetersizliğidir.Adolesanlar, büyüme ve gelişme dönemindeki değişiklikler hakkındaki bilgileri çeşitlikaynaklardan alabilir. Bizim çalışmamızda adolesanlar; cinsellik ve üreme sağlığı ileilgili bilgi edinmede ilk başvurdukları kaynak ?arkadaş sohbetleri? olarak saptanırken;ikinci sırayı ?kitap ve derginin? aldığı daha sonra, ?televizyon? ve ?öğretmen? en sonda ?anne ve baba? olarak belirtmişlerdir. Anne ve babaların çocuklarıyla cinsellik veüreme sağlığı konusunda yeterince konuşmadıkları, konuştukları konuların iseoldukça sınırlı olduğu, anne ve babaların büyük çoğunluğunun çocuklarına cinsellikve üreme sağlığı konusunda eğitim vermediği görülmüştür. Cinsellik ve üreme sağlığıkonusunda anne ve babayla konuşmak, tabu olmaya devam etmektedir.Anne ve babaların çocuklarının bu konudaki eğitimlerinin okullarda verilmesindenyana oldukları görülmüştür. Adolesanların cinsellik ve üreme sağlığı konusundakieğitimlerinde anne ve babaların, öğretmenlerin önemli bir yeri vardır. Adolesanlarıncinsellik ve üreme sağlığı konusundaki eğitimleri için gereken koşullar yerinegetirildiği zaman adolesanların cinsellik ve üreme sağlığı konusunda erişkin dönemehazırlıklı bir şekilde geçiş yapmaları sağlanmış olacaktır.Anahtar sözcükler; Adolesan, Cinsellik/Üreme Sağlığı, Anne ve babalar
Özet (Çeviri)
SUMMARYChildren?s physical, psycological, biochemical and social rapid growth anddevelopment happens in adolescent period and they pass through child life to adultlife in this period.Adolescents must be educated and informed about physical, emotional and socialevolutions while growing and developing , to be a healthy individual.Adolescence is a transient period of life that chidren pass through adult life by a rapidphysical , psycological, biochemical and social growth and development .Adolescents ; face to some health problems in this period;sexual/reproductive healthproblems are one of these; Growth health problems in adolescent period aregenerally ; early sexual habits , early age weddings , adolescent pregnancies ,sexually transmitted diseases , difficulty in approaching family planning methods,sexual/reproductive health education insufficiency.Adolescents can take information about growth and development from differentsources . n our study ; the first source of knowledge about sexual and reproductivehealth is ? schoolmates conversations? second is ? books and magazines ?, third is ételevision and teachers ?, and then the fourth is ? parents ?.We defined that parents do not talk about sexual/reproductive health sufficiently withtheir sublings and the subjects that they talk about are so insufficient and we alsolearned that most of the parents do not talk anything about these subjects with theirsublings and talking about sexual and reproductive health is still a taboo.Parents support that education about these subjects must be in schools.Parents andteachers have an important role in adolescents? sexual and reproductive healtheducation . When adolescents? education about sexual/reproductive health issufficient they get ready in to adult life with knowledge of sexual/reproductive health.