Tip I diabetik hastalarda osteoporoz
Osteoporosis with type I diabetic patients
  1. Tez No: 192996
  2. Yazar: SEMİR BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A . KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETGiriş ve Amaç: Bu çalışmada 43 tip 1 diyabetik erişkin ve 41 kontrol grubunukarşılaştırarak osteoporoz ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Olgular ve Yöntemler: Hasta ve kontrol grubunun kemik minerak dansitesi DEXAyöntemi ile ölçüldü. Her iki grubun yaş, boy, ağırlık, BMI, bel/kalça çevresi, günlük Caalımı belirlendi. Kemik yıkım markırı olarak deoksipiridinolin, piridinolin, idrarda Cave fosfor, kemik yapım markırı olarak osteokalsin, ALP, IGF- 1, IGF-BP3 her iki gruptaölçüldü. Ayrıca plazma HbA1c, kortizol, albumin, LDL, trigliserit çalişıldı. Diyabet vekontrol grubunun kreatinin klirensi hesaplandı. Her iki grubun karşılaştırılmasındaindependent t testi ve ki-kare testi kullanıldı. Korelasyon analizleri için pearsonkorelasyon testi kullanıldı.Bulgular: Diyabetik grupta lumbal total BMD (sırasıyla 0.88±0.1, 0.93±0.1 g/cm² ;p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: In this study we aim to investigate the association of osteoporosis and type1 diabetes in 43 type 1 diabetic subjects and 41 control subjectes.Subjects and Methods: Bone mineral density of both groups were measured byDEXA. Age, BMI, waist/ hip ratio, daily calcium consumption were determined in bothgroups. Twenty-four hours urinary calcium, phosphorus, deoxipyridinoline andpyridinoline were measured. Osteocalcin ALP, IGF- 1, IBF-BP3. HbA1c, cortisol,albumin, LDL and triglyceride were measured in both groups. Creatinine clearance ofthe groups were calculated. İndependent t-test and chi- square test were used to comparethe groups. Pearson?s correlation test was used for correlation analysis.Results: Age, body weight, BMI, waist/ hip ratio, daily calciıum consumption ofdiabetics were not different from the control group (p>0.05).