Henoch-schönlein vaskülitli çocuklarda oksidasyon ve antioksidan kapasite
Oxidation and antioxidant capactiy in children with henoch-schönlein purpura
- Tez No: 192997
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ECE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 54 -ÖZETHenoch-Schönlein Vaskülitli Çocuk Hastalarda Oksidasyon ve Antioksidan KapasiteHenoch-schönlein purpura (HSP) vasküliti çocukluk çağında en sık görülen vaskülittir.Oksidatif hasar çeşitli inflamatuar, toksik, reperfüzyon hasarını kapsar ve reaktif oksijenmolekülleri tarafından başlatılır. Hastalığın aktif döneminde HSP'li çocuklarınoksidan/antioksidan dengesinde olabilecek değişiklikleri incelemek amacıyla çalışmaplanlandı.Dicle Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Hastalıkları Kliniğine başvuran 29 HSP'li çocukhasta ve 30 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Tam kan, biyokimya, IgA, C3, C4, anti-streptolizin-O (ASO), C-reaktif protein (CRP), sedimantasyon hızı ve kan basıncı değerleriölçüldü. Oksidatif stres/antioksidan belirteçlerinden serum katalaz, total antioksidan aktivite(TAOA), malondialdehid (MDA) ve HSP'de ilk kez paraoksonaz düzeyi ölçüldü.Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubu arasında biyokimyasal parametrelerde ve enönemli antioksidanlardan olan serum albümini bakımından anlamlı farklılık saptanmadı(P>0.05). Hasta grubunda %51 hastada IgA yüksekliği, %6.8 hastada C3 yüksekliği vardı.Hastaların %31'inde belirgin lökositoz (beyaz küre sayısı>15.000/mm3) ve %48'indetrombositoz (trombosit sayısı>400.000mm3) saptandı.
Özet (Çeviri)
- 55 -SUMMARYOxidation and antioxidant capacity in children with Henoch-Schönlein vasculitisHenoch-Schönlein purpura (HSP) vasculitis is one of the most frequent form ofvasculitis in children. Oxidative damage comprises various inflammatory, toxic andreperfusion injuries and is initiated by reactive oxygen molecules. In this study, we aimed toevaluate alterations of the oxidant/anti-oxidant balance in the active phase of childhood HSP.A total of 29 children with HSP, who applied to Dicle University Hospital,Department of Pediatrics, and 30 matched healthy controls were enrolled. Complete bloodcounts, serum biochemistry, IgA, complement factors 3 and 4, anti-streptolysin-O (ASO), C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR) and blood pressures weremeasured. In order to evaluate oxidant/anti-oxidant balance; serum catalase, total anti-oxidantactivity (TAOA), malondialdehyde (MDA) and paraoxonase levels (as a first time for HSP)were measured.There were no differences in the biochemical results between patients and controls(P>0.05). In patient group, elevated IgA levels were detected in 51% of patients and elevatedC3 in 6.8%. Moderate leukocytosis (WBC>15.000/mm3) were found in 31% andthrombocytosis (Platelet counts>400.000/mm3) in 48%. Furthermore, elevated ASO werefound in 24%, positive CRP in 17% and increased ESR in 79% of patients. Increased acutephase reactants were considered to be related to their measurements during active disease.There was gastro-intestinal involvement in 58% of patients, joint involvement in 48%and renal involvement in 45% of patients. No significant correlations were found betweendifferent organ involvements and the levels of oxidant/antioxidants (P>0.05). Children withHSP had significantly lower catalase (49.7±27.5 vs. 68.3±21.4 IU/L, respectively, P=0.004),TAOA (0.52±0.12 vs.