Sağlık çalışanlarının normal doğum ve sezaryen ile ilgili düşünceleri
The opinion of health workers regarding vaginal labor and cesarean section
  1. Tez No: 193006
  2. Yazar: ZEYNEP DUMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLENGÜL KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
1ÖZETSağ k Çalılı şanları n Normal Doğ ve Sezaryen İ İ Düşnı um le lgili ünceleriNormal doğ milyonlarca yı r bütün memeli varlı n soylarıum ldı kları nıdevam ettirmektekullandıklarıyöntemdir. En önemli avantajınormal ve fizyolojik olması r. Normal doğdı umveya sezaryen doğum; her ikisi de masum değildir. Her iki yöntemin de avantaj vedezavantajlarıvardı Pek çok kadı normal doğ acınır. n um sı çekmemek, sancıduymamak içinhamile olduğ öğunu rendiğ ilk günden itibaren sezaryenle doğ yapmaya karar vermektedir.i umSezaryen, tı endikasyon olmaksın çok tercih edilen yöntem haline gelmektedir. Ancakbbi zıhekimler tarafı normal doğ önerilmektedir.ndan umş şBu çalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Tı Fakültesi Hastanesi'nde çalı sağ kma p an lıpersonelinin normal doğ ve sezaryen doğ ile ilgili düşum um üncelerini incelemek amacıylayapı şr. Araşrmamılmıtı tı zda, Mayı 2006 ve Ağs ustos 2006 tarihlerinde Afyon KocatepeşÜniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araşrma Hastanesi'nde çalı 270 bayantı ansağ k personeline ulaşlı mak hedeflenmiş Araşrmaya katıtir. tı lmayıkabul eden 250 sağ klıpersoneli araşrmaya dahil edilmiş Araşrmada veri toplama aracıolarak 26 sorudantı tir. tıoluş anket formu kullanı şr. Anket formunda demografik özellikler, doğ şan lmıtı um ekli,doğ şum ekline iliş tercihler, çocuk sayı gibi sorular yer almaktadı Elde edilen veriler,kin sı r.SPSS for Windows 13.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows) paketprogramıkullanılarak değerlendirilmiş Verilerin analizinde tanıtir.
Özet (Çeviri)
1SUMMARYThe Opinion of Health Workers Regarding Vaginal Labor and Cesarean SectionVaginal birth is a most-commonly used delivery type among mammals. The main advantageof the vaginal birth is its nature and physiology: the natural way for a baby to be born isthrough the mother?s vagina. But sometimes vaginal birth is not possible. If mother or herbaby have certain problems before or during labor, cesarean section may be safer than vaginalbirth. Both kinds of deliveries have some advantages and disadvantages. More women arechoosing to have caesarean sections instead of vaginal births, according to their decisions, toavoid the pain of delivery. But, doctors recommend the vaginal delivery because they contendthat caesarean sections are more dangerous for mothers and their babies.The aim of this study was to determine the opinion of health workers at Ahmet NecdetSezer Hospital of Afyon Kocatepe University regarding vaginal labor and cesarean section. InMay 2006-August 2006, a total of 270 women health workers in Ahmet Necdet SezerHospital of Afyon Kocatepe University were interviewed. 250 health workers who acceptedto participate were recruited in this study. The questionnaire which consists of 26 questionswas used, asking in detail about demographic properties, choosing delivery type, the numberof child, and etc. Data were analyzed by SPSS for Windows 13.0 (Statistical Package forSocial Sciences) as appropriate. Concerning the data, mean values, standard deviation,minimum and maximum values, Pearson chi-square (X2) test, Student t-Test, and percentageratios were used in some analyses.