Hipospadiaslı çocuklarda ürodinaminin klinik önemi
Clinical value of urodynamics in patients with hypospadias
- Tez No: 193188
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL ZORLUDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETHipospadiaslı Çocuklarda Ürodinaminin Klinik ÖnemiBu çalışmanın amacı, hipospadiaslı çocuklardaki işeme işlevi bozukluğunuürodinami ve üroflovmetri ile değerlendirmek ve bu durumun klinik öneminivurgulamaktır.Ocak 2005-Temmuz 2006 arasında, dört yaşın üzerinde, ameliyat olmamış 30(Grup 1) ve ameliyat olmuş 32 (Grup 2) hipospadiaslı çocuğa dolum sistometrisi veüroflovmetre; hipospadias ve başka üriner sorunu olmayan 31 (Grup 3) çocuğa isesadece üroflovmetre yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTClinical Value of Urodynamics in Patients with HypospadiasThe aim of this study is to evaluate the lack of any function which is caused bymeatal stenosis in patients with hypospadias by means of urodynamics and toemphasize the clinical value of this issue.Between January 2005 and July 2006, filling cystometry and uroflowmetry wasperformed in 30 hypospadias patients who did not undergo an operation (Group 1) and32 hypospadias patients who underwent an operation (Group 2). The ages of thepatients were over 4 years in the groups.