Toxoplazma enfeksiyonunun tanısında toxoplazma ıgg avidite testinin yeri.
The role of toxoplasma igg avidity test in the diagnosis of toxopalsma infection.
  1. Tez No: 193195
  2. Yazar: BUKET ÖZDEMİR(KATRANCI)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Hastanesi Kadın Hastalıklarıve Doğum Polikliniği'ne başvuran ve buradaki klinisyenler tarafından MerkezELISA Laboratuarına yönlendirilen akut tokzoplazmoz şüpheli 114 gebe kadındanserum örnekleri toplandı. Örneklerde önce ELFA yöntemi ile Toxoplasma'ya özgülIgM ve IgG antikorları arandı, daha sonra ELFA IgG Avidite testi yapılaraktoxsoplazmozun akut ya da kronik dönemde olup olmadığı araştırıldı.Gebe hastalardan toplanan serumların %55,26'sında Toxoplasma IgM pozitifsaptanırken, %16,6'sında IgM'in sınır değerde pozitif olduğu tespit edildi.Örneklerin %96,49'unda Toxoplasma IgG pozitifliği saptanırken, %2,63 olgudaIgG'nin sınır değerde pozitif olduğu görüldü. Örneklerin %53,50'sinde hem IgMhem de IgG antikorları saptandı. Her iki antikorun da negatif olduğu hasta serumutespit edilmedi. Olguların %0,87'sinde IgM antikorları saptanırken IgG antikorusaptanmadı, %25,43'unda ise IgM antikoruna rastlanmazken IgG antikorları pozitifolarak bulundu.Toxoplasma IgG Avidite testi kullanılarak, IgM ve IgG antikorlarının herikiside pozitif olan 61 gebe kadının %27,86'sında düşük, %29,50'sinde sınırdeğerde, %42,62'sinde yüksek avidite bulundu. IgM antikorları saptanmayıp, IgGiantikorları pozitif olan 29 gebenin %3,4'ünde düşük, %10,34'ünde sınır değerde,%79,31'inde yüksek avidite bulundu. IgM antikorları sınır değerde olup, IgGantikorları saptanan 23 hastada da %4,34 düşük, %21,73 sınır değer, %73,91oranında yüksek avidite tespit edildi.Sonuç olarak ELFA IgG avidite testinin gebelik döneminde akut ve kroniktokzoplazmozun ayrımının yapılmasında güvenli bir yöntem olarak kullanılabileceğikanısına varıldı.ii
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 114 sera samples were collected from pregnant women whohave been suspected to have acute toxoplasmosis by the Department of Gynecologyand Obstetrics of Gaziantep University Şahinbey Hospital and the sera were referredto the Central ELISA Laboratory. Specific Toxoplasma IgM and IgG antibodies havebeen primarily studied form the sera by ELFA method and then samples have beenfurther investigated by ELFA IgG Avidity test, to find out whether the infection wasin acute or chronic phase of the disease.Of the pregnant women, 55,26% were Toxoplasma IgM positive and 16,6% wereborderline IgM positive, while 96,49% of them were Toxoplasma IgG positive and2,63% were borderline IgG positive. Both IgM and IgG antibodies were detected at53,50% of pregnant women, while there was no sample negative for both of them. In0,87% of cases, IgM antibodies were detected by the abscence of IgG antibodies andin 25,43% of cases only IgG antibodies were present in samples.With the use of Toxoplasma IgG Avidity test, avidity was found low,borderline, and high in 27,68%, 29,50%, and 42,62% of 61 pregnant women who hadiiisera both positive for Toxoplasma IgM and IgG antibodies, respectively. In 29pregnants who were positive only for IgG antibodies, avidity was detected low,borderline, and high in 3,4%, 10,34%, and 79,31% of cases, respectively. Aviditywas found low, borderline, and high in 4,348%, 21,73%, and 73,91% of 23 pregnantwomen who had sera borderline for Toxoplasma IgM and positive for IgGantibodies, respectively.As result, it is concluded that ELFA IgG Avidity test can be used to distinguishbetween acute and chronic toxoplasmosis during pregnancy as a reliable method.iv