Göç eden ve göç etmeyen kadınların sağlığı geliştirme davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of health promotion behaviours of women who emigrate and who do not emigrate
- Tez No: 193209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, zmir'in Bornova ilçesine bağlı Naldöken bölgesine göç eden ve etmeyenkadınların sağlığı geliştirme davranışlarını ve bu davranışları etkileyen etmenleri incelemekamacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Naldöken bölgesine göçle gelen 18 yaş ve üstü, okumayazma bilen, evli/boşanmış 210 kadın ve aynı özellikleri taşıyan göç etmeyen 210 kadınoluşturmaktadır. Araştırmanın verileri ?Sosyo-demografik Soru Formu? ve Walker, Sechristve Pender tarafından geliştirilen ?Sağlığı Geliştirici Yaşam Biçimi (SGYB) Ölçeği?kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri sosyo-demografik değişkenlerve sağlık durumunu algılamadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise SGYB Ölçeği toplam vealt ölçek puanlarıdır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde varyans analizi ve t testikullanılmıştır.Göç eden kadınların SGYB Ölçeği Puan ortalaması 2.28±0.28, göç etmeyen kadınlarınSGYB Ölçeği puan ortalaması ise 2.43±0.32 olarak saptanmıştır. Göç eden ve etmeyenkadınlar kişilerarası destek alt ölçeğinde en yüksek, egzersiz alt ölçeğinde ise en düşük puanıalmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as a comparative definition in order to examine the behavioursof women who have emigrated and who have not emigrated to the region Naldöken connectedto the administrative district Bornova within zmir and the factors which affects thesebehaviours.The sample of this study consists of 210 literate, married / divorced women who haveemigrated to Naldöken region at the age of 18 and above 18 and of 210 women who have notemigrated with the same features. The data of the study have beeen gathered with the help of?Socio-demographic Data Form? and by ?Health Promotion Lifestyle Profile (HPLP)? whichwas developed by Walker, Sechrist, and Pender. The independent variables of the study aresocio-demographic variables and perception of health status. The dependent variable is thepoints of HPLP total and subscales. In the evaluation of the study data, variance analyse and ttest are used.The HPLP point average of the women who have emigrated is 2.28±0.28 and theHPLP point average of the women who have not emigrated is 2.43±0.32. The women whohave emigrated and who have not emigrated got the highest point in interpersonal supportsubscale and the least point in exercise subscale. HPLP, health responsibility, nutrition, andstres managament subscale point average of women who have not emigrated are statisticallyhigher than the ones who have emigrated. Statistically, there are quiet differances betweenHPLP and subscales in addition to their marital status, education status, income status, thecaseto have health insurance and chronic illness and the perception of health status.In order to protect and improve the health of women who have emigrated and whohave not, it is offered that education programs must be developed and the process ofemigration must be integrated to the nursery curriculum in accordance with the fact that thevariables which are effective to the health behaviours of individuals must be observed by thesociety health nurses.KEY WORDS: Emigration, Woman, Health, Healt Promotion, Nursing.