Pediatrik açık kalp cerrahisi olgularında serum glutatyon S-transferaz P1 izoenziminin değişimlerinin incelenmesi ve erken postoperatif morbidite ve mortaliteye etkisinin değerlendirilmesi
Examination of serume GSTP1 isoenzyme changes at pediatric cardiac operations and evaluation of relation of this changes to early postoperative morbidity and mortality in
  1. Tez No: 390736
  2. Yazar: VECİH KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KEMAL SALİH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde kardiyak operasyonların büyük bir kısmı kardiyopulmoner by-pass(CPB) kullanılarak yapılmaktadır. Kardiyopulmoner by-pass sırasında kardiyopulmoner bypass esnasında kanın yabancı yüzeyle teması, iskemi ve reperfüzyon hasarı, soğuma ve ısıtma dönemlerinde gelişen ısı değişiklikleri ve bunların süreleri, endotoksinler ve nihai olarak operatif travma nedeniyle ortaya çıkan proinflamatuar ajanlar sistemik inflamatuar yanıt sendromu(SIRS) adı verilen pulmoner, renal nörolojik veya koagulasyon sistemiyle ilgili bozuklukların gelişmesine sebep olabilir. Anestezi,cerrahi ve perfüzyon tekniklerindeki ilerlemelere rağmen kardiyo pulmoner bypass uygulamalarında enflamatuar yanıt ve SIRS, morbidite ve mortalitenin ciddi bir nedeni olarak karşımızda dumaktadır. İnflamasyon ve antiinflamatuar mekanizmaların açıklanması için yoğun çaba harcanmasına karşın CPB‟ la ilişkili mortalite ve morbiditenin büyük kısmının SIRS ile ilişkili olması prognozu belirlemede yeni markırlara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Kardiyopulmener bypass sırasında oluşan oksidatif stres inflamatuar yanıtın oluşmasındaki en önemli etkenlerdendir. Oksidatif strese karşı savunma mekanizmasında önemli rol oynayan glutatyon s-transferaz P1(GSTP1) izoenziminin üretiminin CPB gibi fizyolojik olmayan koşullarda yetersiz kalabileceği, bu eksikliğin metabolizma için olumsuz sonuçlar doğurabileceği gösterilmiş, ayrıca bu enzimin değişikliklerinin kalp yetmezliği derecesiyle de ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında GSTP1 enzim değişikliklerinin incelenmesi ile postoperatif erken dönemde prognoz belirlenmesi, erken müdahale ile CPB sonrası morbidite ve mortalitede belirgin azalma sağlanması mümkün olacaktır. Bu prospektif çalışmada CPB altında açık kalp cerrahisi uygulanan 30 pediatrik hasta incalendi. Hastalar problemsiz taburcu edilenler (Grup 1, N=23) ve exitus olanlar(Grup 2, N=7) olarak iki gruba ayrıldı. Olgulardan anestezi indüksyonu, pompa başlangıcından 10 dakika sonra, kros klemp konduktan 10 dakika sonra, pompa sonrası 30. dakika ve postoperatif 8. saatte olmak üzere 5 defa kan örneği alındı. Alınan örnekler Human GSTPi ELİSA Kit ile incelendi. Ayrıca CPB sonrası mortalite ve morbiditeyle ilişkisi ortaya konmuş olan kreatinin düzeyleri de çalışılarak GSTP1 sonuçlarıyla korele edildi. Elde edilen bulgular ışığında iki grup arasında kreatinin değerlerinde ancak postoperatif 8. saatte belirgin farklılık saptanmışken, GSTP1 izoenziminin grup 2‟de pompa sonrası 30. Dakikada belirgin yükseklik saptanmıştır. GSTP1 izoenzimi CPB eşliğinde yapılan pediatrik kalp cerrahisi olguları sonrası erken dönemde kötü prognoz belirteci olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In modern era, most of the cardiac operations are performed under cardiopulmonary bypass(CPB). In the course of cardiopulmonary bypass, contact of the blood to foregin surface, ischemia end reperfusion damage, heat change and duration, endotoksins and operational trauma provakes release of pro-ınflamatory agents and this agents cause systemic ınflammatory response syndrome (SIRS) that causes pulmonary, renal, haemostatic and cerebral failure. Despite the developments of anesthesia, surgical and perfusion techniques SIRS is still a majör cause of morbitity and mortality after cardipulmonary bypass. Thereof, a new marker for defininition of prognozis and cardiopulmonary bypass releates mortality is needed. Oxidative stress is one of the major cause of ınflammatory response. Glutathione S-Transferase P1 (GSTP1) isoenzyme, one of the main protection systems against oxidative stress, may be defective in pathological conditions such as CPB and this may cause negative results fort he organism. Besides GSTP1 isoenzym is to shown to be related with cardiac failure. With the enlightment of this facts, we aimed to examine the changes of GSTP1 in early postoperative period, define the poor prognozis for starting the agressive therapy to prevent mortality and morbidity. In this prospective study 30 pediatric patients that underwent to CPB were examined. Patints were divided in to two groups as discharged with no problems (Group 1, N=23) and exitus(Group 2,N=7) groups. During induction of anesthesia, after 10 minutes from staring of CPB, after 10 minutes from starting of cross-clemping, 30 minutes later from end of CPB and postoperative 8. hours venous blood samples were collected. Samples were examined with Human GSTPi ELİSA Kit. Then results were corelated to creatinine levels The finding showed that; creatinine levels were significantly elevated at phase 5, but GSTP1 levels were elevated at phase 4. This results shows that; GSTP1 evaluation may be an early prognosis indicator after CPB.