Rutin göz muayenesinde optik sinir başı ekskavasyonu saptanan olgularda glokom sıklığı ve optik koherens tomografi bulguları
Prevalance of glaucoma and optical coherence tomography findings in subjects with optic nerve head excavation diagnosed during routine eye examination
  1. Tez No: 193230
  2. Yazar: MEHMET ALPER ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERİH ÖNOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETÇalışmamızda rutin göz muayenesi sırasında C/D oranı 0,5 ve üzerinde olan olgularda(1) glokom sıklığının, (2) bu sıklığın oküler ve demografik özelliklerle olan ilişkisinin ve (3)OKT bulgularının araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamız çeşitli nedenlerle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz HastalıklarıPolikliniğine başvuran ve daha önce glokom tanısı almamış ve rutin muayenede C/D ≥ 5/10olan 235 olgunun 468 gözü ile C/D ≤ 4/10 olan (kontrol grubu) aynı yaş grubundan 45hastanın 90 gözünü kapsamaktadır. Tüm olgulara tam oftalmik muayene, gün içi intraokülerbasınç takibi, gonioskopi, santral kornea kalınlığı, aksiyel aks ölçümleri ile optik koherenstomografi (OKT) optik sinir başı (OSB) ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) analizleri vegörme alanı (GA) testleri yapıldı.Çalışma grubundaki olguların 114' ü erkek (%48,5), 121' si kadındı (%51,5). YapılanGA testleri sonucunda 235 olgudan 52 olguda (% 22) farklı evrelerde perimetrik glokomvarlığı saptanmıştır. Glokom ve fizyolojik cupping (FC) olgularının yaş ortalamaları sırası ile59,11 ± 13,95 ve 46,83 ± 15,67 olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farkbulunmuştur (p=0,000). ki grup arasında AA, SKK ve refraksiyon değerleri açısından iseanlamlı bir farka rastlanmamıştır (p=0,880, p=0,192 ve p=0,797).Rutin göz muayenesinde dikkatli OSB muayenesi daha önce tanı almamış glokomolgularının ortaya çıkartılması açısından son derece önemlidir. C/D oranı 0,5 ve üzerinde olanolgularda glokom sıklığı %22 olarak bulunmuştur. Glokom sıklığı açısından en önemlidemografik özelliğin artan yaş olduğu görülmüştür. 50 yaş ve altında %8,4 olan glokomsıklığı 51 yaş ve üstünde %34 olarak bulunmuştur. FC ve glokomlu olguları birbirinden ayırtedebilen en önemli OKT parametresi ortalama RSLT kalınlığıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study is aimed to determine (1) the prevalence of glaucoma, (2) the association ofthe presence of glaucoma with demographic and ocular characteristics and (3) opticalcoherence tomography (OCT) findings in subjects with a cup-to-disc (C/D) ratio equal to orgreater then 0.5 that diagnosed during routine eye examination.A total of 468 eyes of 235 subjects with a negative history of glaucoma and with aC/D ratio ≥ 5/10 that established during routine eye examination in the OphthalmologyDepartment of Gazi University Medical Faculty and 90 eyes of 45 normal subjects (controlgroup) with a C/D ratio ≤ 4/10 were included in this study. Patients underwent a completeophthalmic examination, diurnal intraocular pressure measurement, gonioscopy, centralcorneal thickness (CCT), axial length (AL), OCT optic nerve head (ONH) and retinal nervefiber layer (RNFL) analysis and visual field (VF) testing examinations.There were 114 (48.5%) men and 121 (51.5%) women within the study group. VFtesting results showed the presence of different stages of perimetric glaucoma in 52 out of 235subjects (22%). The mean age of patients with glaucoma and physiological cupping (PC)were 59.11 ± 13.95 and 46.83 ± 15.67, respectively with a significant statistical difference(p=0,000). There were no statistical differences among CCT, AL or refractive status betweentwo groups (p=0,880, p=0,192 ve p=0,797).Careful ONH examination is very important for diagnosis of glaucoma during routineeye examination. The prevalence of glaucoma among subjects with a C/D ratio ≥ 5/10 isfound to be 22%. The most important demographical characteristic of glaucoma prevalenceamong these subjects is shown to be increasing age. Prevalence is 8.4% in subjects aged lessthan 50 years old and 34% in subjects aged older than 51 years old. The best OCT parameteris found to be the average RNFL thickness in discriminating between glaucoma and FC eyes.