Perimenstrüel distresin hafifletilmesinde refleksolojinin etkinliğinin incelenmesi
Examination of effects of reflexology on relieving perimenstural distress
  1. Tez No: 193240
  2. Yazar: NURSEN BOLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırma, refleksolojinin, perimenstrüel distresi hafifletmede etkisini belirlemek amacı ile planlanmış ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu'nda yürütülmüştür. Örneklemi, kriterlere uygun ve çalışmaya katılmaya gönüllü; 31 kişi refleksoloji (deney) grubu ve 33 kişi NSAID tedavi (kontrol) grubu olmak üzere toplam 64 kız öğrenci oluşturmuştur. Gerekli tüm izinler yazılı olarak alınmıştır. Veri toplamada; Birey Tanıtım Formu, Birey İzlem Formu? ve ?Menstrüel Distres Şikayet Listesi (MDQ)? kullanılmıştır.Olgular, iki siklus refleksoloji ve NSAID tedavi öncesi, iki siklus tedavi süresince ve ayrıca refleksoloji grubu iki siklus ta refleksoloji sonrasında izlenmiştir. Verilerin analizinde; sayı, yüzde dağılımı, Ki-kare (Chi-Square) testi, Fisher's ki kare önemlilik testi, Paired Sample T Testi, Independent Sample T Testi ve Cronbach alfa kullanılmıştır.Araştırmada, uygulanan refleksoloji sonucu, perimenstrüel distres puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş kaydedilmiştir (P0.05). Menstrüel distres alt gruplarının her birinin puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olmuştur ve en yüksek puan değişimi (%60.27) kontrol alt grubunun menstrüel döneminde, en düşük puan değişimi ise (%34.60) su retansiyonu alt grubunun premenstrüel döneminde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was planned to determine the effects of reflexology on relieving premenstrual distress and carried out in the School of Nursing in Ege Üniversitesi. The sample was formed of 31-person reflexology ( study) group and 33-person NSAID treatment (control) group, which were altogether 64 voluntary girl ?students meeting the criteria.All the necessary permission was officially granted in written form. In collecting data, `Personal Introduction Form?, `Personal Pursuit Form?, and `The Menstrual Distress Questionaire (MDQ)?.The participants were pursued in two cycles before reflexology and NSAID treatment, in other two cycles during reflexology and NSAID treatment and also in another two cycles after reflexology.