Periodontal hastalıklı bireylerde serum mannoz bağlayıcı lektin düzeyleri ve gen polimorfizminin genotip-fenotip ilişkisi
Serum mannose binding lectin levels and gene polymorphism genotype-phenotype relations in periodontal diseased patients
  1. Tez No: 193245
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZÇAKA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AFİG BERDELİ, PROF.DR. FÜSUN ÜNLÜ, PROF.DR. NURGÜN BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
BÖLÜM VIÖZETKompleman sistemin lektin yolunun aktivasyonunda önemli rol oynayan ve doğalimmunitenin anahtar komponenti olan Mannoz Bağlayıcı Lektin (MBL) C tipi lektin ailesineait bir serum proteinidir. Enflamatuvar hastalıklarda hastalık riskinin artmasında serum MBLdüzeyindeki eksiklik ve MBL gen polimorfizmleri yakın ilişkilidir. Bu amaçla çalışmamızda,enflamatuvar bir hastalık olan kronik periodontitis ile serum MBL düzeylerinin ve Türkpopulasyonunda MBL gen polimorfizminin ilişkisini ve genotip dağılımlarının uygulananbaşlangıç periodontal tedaviye yanıtta olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmamıza kronik periodontitisli 83 ve periodontal sağlıklı 89, toplam 172 hasta dahiledildi. MBL polimorfizm değerlendirmeleri için çalışmaya katılan bireylerden periferal kanörnekleri alınarak elde edilen genomik DNA'lar PCR-RFLP yöntemi ile değerlendirildi.Sonuçlar ki kare testi ve çoklu lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi.Çalışmamızda serum MBL düzeyleri ile kronik periodontitis arasında bir ilişkibulunamamıştır(P>0.05). Grupların allel frekansları ve genotip dağılımları Hardy-Weinbergeşitliğine uygundur (P>0.05, X20.05). Serum MBLdüzeyleri ile genotip dağılımları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur(P0.05).Sonuç olarak çalışmamızda, Türk populasyonunda MBL gen polimorfizmi ile kronikperiodontitis arasında bir ilişki bulunmamışsa da, Türkiye'nin farklı bölgelerinde de kapsamlıçalışmaların yapılması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMannose Binding Lectin Serum Levels and Gene Polymorphisms and Genotype -Phenotype Associations in Periodontal Diseased PatientsMannose-binding lectin (MBL) which is a member of C type lectin family plays animportant role in the activation of complement system lectin pathway and a key component ofinnate immunity. Low serum MBL levels and MBL gene polymorphisms have beenassociated with increased susceptibility to infectious diseases. The aim of the present studywas to investigate the associations between serum MBL levels and MBL gene polymorphismwith chronic periodontitis (CP) in a Turkish population and the influence of genotypes onresponse to the non-surgical periodontal therapy.A total of 172 Turkish subjects were included in the present study for MBLpolymorphisms analysis and 83 of them were selected for serum levels analysis. MBLpolymorphism was genotyped by polymerase chain reaction amplification followingrestriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) method and serum analysis wereanalyzed by MBL ELISA kit. The data were analyzed by Chi-square test, ANOVA, Spearmancorrelation test and multi variant logistic regression.Serum MBL levels were not related with chronic periodontitis (P>0.05). Genotypedistributions and allele frequencies in this study were found in accordance with Hardy-Weinberg equilibrium (P>0.05, X20.05). SerumMBL levels were related with genotypes (P0.05).Within the limitations of the present study it might be concluded that MBL genepolymorphism is not associated with susceptibility to chronic periodontitis and responses tonon-surgical periodontal therapy were not associated with polymorphic allele carriage ofMBL gene in Turkish population.