The Effect of circumferential supracrestal fiberotomy on the regression of orthodontically rotated premolars
  1. Tez No: 99596
  2. Yazar: MUHAMMAD QASİM SAEED
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL BİREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
1.ÖZET Ortodontik tedavide rotasyonlu dişlerin rotasyonları düzeltildikten sonra stabilitenin sağlanması en zor konulardan biri olarak kabul edilir. Rotasyonlu dişlerin orijinal konumlarına geri dönme eğilimi periodontal liflerle ilgilidir (marjinal alveolar krette). Ortodontistler, rotasyonlu dişlerin orijinal konumuna geri dönmesini engellemek için değişik teknikler kullanmışlardır. Relapsı önlemek veya minimuma indirmek için.ortodontistler tarafından kullanılan yöntemler arasında erken tedaviyi, uzun pekiştirme süresini, aşırı düzeltmeyi ve tedavi sonunda düzgün kontakt noktaları oluşturma gibi çeşitli klinik yöntemleri sayabiliriz. Ancak.günümüzde hiçbir klinik prosedürün rotasyon relapsını önemli derecede azalttığı ispatlanmamıştır. Bu araştırmanın amacı bir cerrahi teknik olan circumferential supracrestal fiberotomy(CSF) yi pekiştirme tedavisi ile ve pekiştirme tedavisiz olarak incelemek ve bu işlemin klinik kullanılabilirliğini değerlendirmekti. Çalışma için 14 hasta seçildi. Hastalarda bir tanesi premolar dişin tek köklü olması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Bu nedenle altısı erkek, yedisi bayan olmak üzere toplam 13 hastayla çalışmaya devam edildi. Erkek hastaların yaş ortalaması16 yıl 4 ay, bayan hastaların yaş ortalaması 14 yıl 3 ay idi. Hastaların tümünün yaş ortalaması ise 15 yıl 3 ay idi. 15° rotasyon sağlandıktan sonra hastalar; grup I, II, III ve IV olmak üzere toplam dört gruba ayrıldı. Grup I 'de rotasyon yapıldıktan sonra CSF yapılmadı, grup II 'de rotasyondan sonra CSF uygulandı. Grup III rotasyondan sonra dört hafta pekiştirmeye bırakıldı. Grup IV 'de ise rotasyonu takiben dört haftalık pekiştirmeden sonra CSF uygulandı. CSF yumuşak dokuya belirgin bir hasar vermeyen ve rotasyon relapsını azaltmakta etkili olan basit bir cerrahi işlemdir.CSF' nin, CSF uygulanmayan pekiştirme tedavisi ve uygulanan pekiştirme tedavisi gruplarla karşılaştırıldığında CSF grubunun çok daha önemli olduğu bulunmuştur.CSF den sonraki pekiştirme süresi uzatıldıkça CSF nin önemi artar.Klinik olarakCSF den sonra dişlerin etrafındaki yumuşak dokuda önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Ortodontik tedavide en sık nüks eden diş hareketi rotasyon düzeltimidir. Bu dişlerin stabilitesinin sağlanması en zor konulardan biri olarak kabul edilir. Rotasyonlu dişlerin orijinal konumlarına geri dönme eğilimi marjinal alveoler kretteki periodantal liflerden kaynaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The stability of the rotated teeth is considered to be one of the most difficult procedures to maintain in orthodontics. The tendency of rotated teeth to return to the original position is apparently inherited in the periodontal fibers (in the marginal alveolar crest). Orthodontists have used different techniques to compensate the tendency of the rotated teeth to return to their original positions. Many clinical methods, such as early treatment, long retention period, over correction, and proper contact points, have been used by orthodontists to prevent or minimize relapse. At the present time, however, no clinical procedure has been conclusively proved to reduce rotational relapse to a significant degree. The aim of this investigation was to study the stability of the rotated teeth with a selective surgical technique“ circumferential supracrestal fiberotomy”with and without retention and to access the clinical adaptability of the procedure. Fourteen patients were selected for the study, but later on one patient was eliminated from the study as he had single rooted premolar while the rest of the cases were multirooted. Thus we continued with thirteen patients of whom six were male and seven females. Male patients had average age of sixteen years four months while the female patients had average age fourteen years three months, with total average age of fifteen years three months. The patients were divided in to four groups, which are Groups I, II, III and IV after atleast 15 degrees of rotation was achieved. In Group I no CSF was performed after rotation while in Group II CSF was performed after rotation while in Group III after rotation four weeks of retention was done and in Group IV after achieving the required rotation CSF was performed after which four weeks of retention was done. CSF is a simple surgical procedure with no apparent damage to the soft tissues and is effective in alleviating rotational relapse. When the significance of CSF is compared with non CSF and non CSF with retention groups than it isobserved that CSF group is much more significant. The significance of the CSF increases as the retention time is prolonged after CSF. Clinically there was no significant change was observed in the soft tissue structures of the teeth after circumferential supracrestal fiberotomy.