İzole sıçan miyometriyumunda spontan, oksitosin ve prostaglandin f2 alfa ile indüklenmiş kasılmalar üzerine nebivololün etkileri
The effect of nebivolol on spontaneous, oxytocin and prostaglandin f2alpha induced contractions of isolated rat myometrium
  1. Tez No: 193254
  2. Yazar: SALİH BURÇİN KAVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞİMŞEK, Y.DOÇ.DR. SELEHATTİN KUMRU, Y.DOÇ.DR. SELİM KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
1. ÖZETErken doğum, toplumlar arası değişmeler gösterse de ortalama olarak tümdoğumların % 10'unda ortaya çıkar. Erken doğan bebeklerde uzun dönemde sinirsistemi ile ilgili gelişim problemleri, pulmoner fonksiyon bozuklukları veoftalmik problemler gibi sorunlar görülebilmektedir Erken doğan bebeklerin özelbakım gerektirmeleri ve ailelere getirdikleri sosyal, psikolojik ve ekonomiksorunlar beraberce ele alındığında olayın tıbbi boyutunun yanında sosyal yönününde önemi ortaya çıkmaktadır. Üstelik tedavide kullanılan ajanlar istenen etkiyigöstermekten uzaktır. Bu alanda yeni tedavi seçeneklerinin geliştirilmesine gerekvardır. Çalışmamızda izole sıçan miyometriyumunda spontan, oksitosin veprostaglandin F2α verilerek oluşturulan kasılmalara izole organ banyosundaselektif beta 1 blokör olan nebivololün tokolitik etkisini inceledik.Otuz adet sıçan uterusunun, uterus üst kutuplarından 1x0,2x0,2cm boyutlarındamiyometriyum kesitleri alındı. İzole organ banyosunda 1 gr gerimden sonraoluşan spontan kasılmalar, oksitosin ve prostaglandin F2α ile indüklenenkasılmalar randomize olarak üç guruba ayrıldı. G1'de (n=7), kaslara spontankasılmaların elde edilmesinin ardından sırasıyla 50, 250, 500 µM dozda nebivololuygulandı. G2'de (n=8), 1µM oksitosin uygulanarak sağlanan kontraksiyonlarınvarlığında, kaslara sırasıyla 50, 250, 500 µM dozda nebivolol uygulandı. Songurup olarak G3'te (n=9), 1µM prostaglandin F2α uygulanarak sağlanankontraksiyonların varlığında, kaslara sırasıyla 50, 250, 500 µM dozda nebivololuygulandı ve tokolitik etkinlik incelendi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesiMicrogal Origin 6.0 SPSS 10.0 bilgisayar programı kullanılarak, gurup içi11Wilcoxon Rank testi ve guruplar arası Mann Whitney-U testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACTThe Effect Of Nebivolol On Spontaneous, Oxytocin And Prostaglandin F2αInduced Contractions Of Isolated Rat MyometriumPreterm delivery, despite showing differences between communities constitutesapproximately 10% of all deliveries. In premature infants central nervous systemdevelopment defects, pulmoner system disfunction and ophthalmologic problemsare observed in long term follow up. Since premature infants need special careand cause social, phsychiotic and economic problems to the family, socialdimension of the situation also becomes important. In addition, drugs used for thispurpose are far away from completely preventing the premature delivery. Newtreatment protocols should be investigated for this purpose.In this study, we examined the effect of nebivolol which is a selective betablocker on the isolated rat myometrium which are contracted spontaneously, withoxytocin or prostaglandin F2α in isolated organ bath.From upper poles of thirty rat uterus, 1x0.2x0.2 cm measuring myometriumsections are obtained. In isolated organ bath spontaneous contractions occuringafter one grams strech oxytocin and prostaglandin F2α induced contractions arerandomly divided into 3 groups.