Farklı fosfodiesteraz tip 5 enzim inhibitörlerinin izole sıçan miyometriyum kasılması üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of different phosphodiesterase TYPE 5 enzyme inhibitors on contractions of isolated rat myometrium
- Tez No: 376786
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı izole sıçan miyometriyumunda spontan kontraksiyonlar üzerine fosfodiesteraz inhibitörleri olan tadalafil ve verdanafilin etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma ağırlıkları 250-260 gr arasında toplam 45 adet dişi virigin sıçanın kullanılmasıyla gerçekleştirildi. Her hayvandan alınan 2 farklı doku kesitinde iki farklı ajan kullanıldı. Hazırlanan preperatlarda spontan kasılmalarla birlikte, tadalafil ve verdanafil (200, 400 ve 600 μl) uygulanarak kasılmaların frekans, amplitüd ve kasılma eğrisi altında kalan alan üzerine etkileri 10'ar dakikalık periyotlarda değerlendirildi. İzometrik kasılmalar ossilograf aracılığıyla yazdırılarak ölçüm ve değerlendirmeler bu kayıtlar üzerinde yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of phosphodiesterase inhibitors tadalafil and verdanafil on spontaneus contractions of isolated rat myometrium. Methods: This study was performed on 45 female virgin rats weighing between 250- 260 grams. Two different agents were used on two different tissue samples obtained from each animal. After observing the regular spontaneous contractions of the myometrial tissue samples we applied tadalafil and verdanafil at doses of 200, 400 and 600 μl with 10 minutes intervals. Then the effects of these two agents on contraction amplitude, frequency, and the area below the“contraction- time”curve were evaluated. Isometric contractions were recorded by means of oscillography and measurements and evaluations were performed on these records.