Düşük yoğunluklu, atımlı ultrasonun deney hayvanlarında kemik iyileşmesi üzerine etkisinin biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 193279
  2. Yazar: ALPER ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETALTAY A.(2006), Düşük Yoğunluklu Atımlı Ultrasonun Deney HayvanlarındaKemik yileşmesi Üzerine Etkisinin Biyokimyasal ve Histopatolojik Olarak ncelenmesi.stanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve CerrahisiAnabilim Dalı. Doktora Tezi, stanbul.Çalışmamızda düşük yoğunluklu atımlı ultrasonun (LIPUS) kemik iyileşmesi üzerineetkilerini araştırmayı amaçladık. Yaptığımız deneysel çalışmada, sıçanların sağ tibialarındaoluşturduğumuz kemik defektlerine günde 5 dakika olmak üzere 0,5 watt/cm2 1,0 MHz ve2ms olmak üzere 14 gün boyunca gruplara göre belirlediğimiz günlerde düşük yoğunlukluatımlı ultrason uyguladık.Nekroz, iltihap, fibrozis ve yeni kemik yapımını incelediğimiz histopatolojikdeğerlendirmeyi 14.günde hayvanları sakrifiye ederek yaptık. Aynı zamanda sıçanlarınserumlarındaki Ca+2 ve ALP değişikliklerini de 0.ve 14. günlerde yaptığımız biyokimyasalanalizlerle inceledik.Araştırmamızda elde ettiğimiz bulgulara göre, post operatif 1-7, 7-14 ve 1-14.günlerde uygulanan LIPUS'un yeni kemik yapımını, özellikle 1-14.gün grubunda fark edilirderecede arttırdığını tespit ettik. Fakat bu değer istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (1-14gün p=0,586).LIPUS uygulamasının, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, 1-14 gün grubunda 14.günde serum Ca+2 değerlerini anlamlı derecede düşürdüğünü (p=0.002) ve serum ALPdüzeylerini anlamlı derecede yükselttiğini gözlemledik (p=0.018). Ancak diğer gruplardaLIPUS uygulamasının, serum Ca+2 ve serum ALP değerlerini, istatistiksel anlamlılıkgösterecek kadar etkilemediğini tespit ettik.Anahtar Kelimeler : LIPUS, sıçan, ALP, yeni kemik yapımı, Ca+2
Özet (Çeviri)
ABSTRACTALTAY A.(2006). The histopathologic and biochemical effects of low intensitypulsed ultrasound on bone healing, an experimental study. stanbul University, Institute ofHealth Science. Faculty of Dentistry, Department of Oral Surgery.The purpose of this study was to evaluate the effects of low intensity pulsedultrasound (LIPUS) on bone healing. 48 Wistar Albino adult male rats were used for theexperiment. Defects were produced surgically on tibiae and 0,5 watt/cm2 1,0 MHz and 2mspulsed ultrasound was exposed on tibiae, 5 mins/day for 14 days on different combination ofweeks. 24 rats were used for LIPUS exposure and 24 were maintanined as untreated controls.Rats were sacrifed and histopathologic effects of LIPUS on bone defects and plasma+2Ca and ALP levels were evaluated on 14th day after surgery.Ultrasound therapy was most effective when applied on the first 2 weeks following thesurgery. The results suggest that LIPUS does not stimulate bone healing when applied in the1st or the 2nd week postoperatively, but increases new bone formation in 2 weeks. But thesefindings were not statistically significant (p=0.586)LIPUS stimulation group demonstrated significant lower serum Ca+2 levels (p=0,002)and higher serum ALP levels (p=0,0018), when compared with control group on day 14.Parallel to the histopathological findings, statistically no significant difference was observedin serum Ca+2 and ALP levels between groups on the exposure periods.Key words : LIPUS, Bone healing, ALP, Ca+2, rat