Geniş el bilek kesileri bulunan olguların(spagetti wrist) geç dönem takip sonuçları
Long term treatment results in cases with extensive volar wrist lacerations ( spagetti wrist ).
- Tez No: 193282
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETAmaç: Hastanemizde, çoğu öfke denetim zorluğundan dolayı elini cama vurarakbaşvuran spagetti el bilekli hastalara sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmada spagetti el bilekliolguları kategorize etmek, deneyimlerimizi sunmak, rehabilitasyonu tartışmak vetarafımızdan tedavi edilen ve izlenen hastaların fonksiyonel verilerini literatür verileri ilekarşılaştırmayı amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışma grubunda 1 kadın 22 erkek 23 hasta, kontrolgrubunda 1 kadın 9 erkek 10 hasta olmak üzere toplam 33 hasta çalışmaya alındı. Camavuranlar nispeten daha genç olmakla beraber hastalarımızın ortalama yaşı 27.4 tü.Çalışma grubunda etyoloji çoğunlukla cama vurma şeklinde iken(20 hasta)kontrol grubunda iş ve ev kazaları şeklindeydi. İlk muayenelerinden sonra çoğu hasta ilk 4saate operasyona alındı. Tüm yapılar derinden yüzeyele doğru T,N,A şeklinde bir sıraizlenerek onarıldı. 3. gün pasif kontrollü hareket başlandı. 6.haftada atel/splint çıkartılıpaktif hareketlere başlandı. Tendonlar Lister klasifikasyonuna göre ekstension vefleksiyon defektlerine göre ve son kontrollerinde ise hastalar seddon kriterlerine göredeğerlendirildi.Bulgular: En sık ulnar arter kesisi varken median ve ulnar sinirler eşit orandaetkilenmişti. Lister sınıflandırmasına göre 305 tendondan 147? si mükemmel, 63?ü iyi,52?si orta ve 43?ü zayıf derecelerde iyileşti. Sonuçları değerlendirme metoduna göreçalışma grubunda 6 mükemmel, 8 iyi, 6 orta ve 2 kötü sonuç alınırken; kontrol grubunda5 mükemmel, 4 iyi ve 1 orta sonuç alındı. Kontrol grubunda kötü sonuç yoktu.Sonuç: Çalışma grubunda, kontrol grubuna göre sonuçlarımız daha az tatminediciydi. Kontrol grubunun sayısının az olması çalışmanın kısıtlılıklarından olup bukonuda daha geniş katılımlı çalışmalar gerekmektedir.51
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim : In our hospital, we frequently encounter with patients with spagetti hand- wrist, whostrike glass due to the difficulty in controlling their anger and apply to hospital. In thisstudy, we aimed to categorize the cases with spagetti hand-wrist, to present ourexperiences, to discuss their rehabilitation and to compare functional finding as regards thepatients treated and followed up in our clinic in the light of literature data.Material and Method:A total of 33 patients were included into the study: 1 female and 22 male patients asthe study group; 1 female and 9 male patients as control. The aetiology was mostly asstriking glass (20 patients) in the study group, and as home and business accidents in thecontrol group. Soon after the first examination, most of the patients were taken underoperation within the first four hours. All the structures were repaired by following an orderas T.N.A from deep area to the surface.On day 3, controlled movements were started. İn the 6 th week, atel/ splint wastaken out, and active practices were initiated. Tendons were evaluated in terms ofextension and flection according to lister classification, and the patients were assessedaccording to seddon criteria in the last controls.Findings:Although there were most commonly ulnar arterial ?cuting?, median and ulnarnerves were affected at the same rate. According to lister classification, of 305 tendons, therecovery was excellent in 147, good in 63, moderate in 52 and poor in 43. According tothe evaluation of the results, however we obtained 6 excelent, 8 good, 6 moderate and 3poor outcomes in the study group, and 5 excelent, 4 good and 1 moderate in the controlgroup, in which there was not any poor outcome.Results:The results we obtained in the study group was less satisfactory with respect tothese in controls. Fewer number of patients in control was the limitation of our study;therefore, more extensive studies are needed.52