Kristalviole kromoendoskopisinin barrett özofagusu tanısındaki rolü, barrett özofagusu mukozasında p 53 ve survivin ekspresyonu
Role of the crystal violet chromoendoscopy in the barrett esophagus diagnosis, expression of p53 and survivin in the barrett esophagus mucosa
  1. Tez No: 193289
  2. Yazar: ALİ RIZA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİNDORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Patoloji, Gastroenterology, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
KRİSTALVİOLE KROMOENDOSKOPİSİNİN BARRETT ÖZOFAGUSUTANISINDAKİ ROLÜ, BARRETT ÖZOFAGUSU MUKOZASINDA p 53ve SURVİVİN EKSPRESYONUÖZETÇalışmamıza, GÜTF Gastroenteroloji polikliniğine başvuran, çalışma kriterlerineuyan ve endoskopik barrett özofagus tanısı konulan 45 hasta dahil edildi. Direktendoskopik görünüm ile BÖ olduğundan şüphelenilen vakalara kristalviolekromoendoskopisi yapıldı ve mukoza displazi açısından değerlendirilerek bubölgelerden biyopsiler alındı. Kristalviole boyaması yapıldığında BÖ olduğudüşünülen mukoza da boyanın absorbe edildiği ve bu mukozal alanların belirgin halegeldiği görüldü. Bu sayede hedefe yönelik biyopsiler alındı. Boyalı mukozadan barrettözofagusu tanı oranı %62 olarak hesaplandı. Hiçbir hastada displazi veadenokarsinoma rastlanmadı. Histopatolojik olarak barrett özofagusu tanısı alan 22hastanın preparatlardan immünhistokimyasal yöntemle survivin ve p53 proteiniekspresyonuna bakıldı. Barrett mukozasında nükleer survivin ekspresyonu 22hastanın 19'unda (%86) tespit edildi. Bu oran literatürdeki BÖ mukozasındakiekspresyon oranlarıyla uyumlu bulundu. Çalışmamızda mukozal proliferatifkompartmanda 22 hastanın 16'sında (%72) nükleer pozitif p53 ekspresyonu tespitedildi. Hastalarımız p53 negatif/pozitif, survivin negatif/pozitif ikişer guruba ayrılarakyaş, cins, sigara, alkol, reflü süresi, ailede özofagus karsinomu, HP pozitifliliğiaçısından değerlendirildi. P53 negatif/pozitif grubları arasında anlamlı farklılık tespitedilmedi. Survivin negatif/pozitif grubları arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi.Sonuç olarak, bu çalışmada displazi tespit edilmemekle birlikde, literatürdedisplastik BÖ mukozasının artmış p53 ve/veya survivin ekspresyonu ile birlikteliğigösterildiğinden dolayı, bu hastaların displazi gelişimi açısından yakın takibigerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Role of Crystal Violet Chromoendoscopy in the Diagnosis ofBarrett Esophagus, Expression of p53 and survivin in the BarrettEsophagus MucosaThis study included 45 patients who presented to Gazi University HospitalGastroenterology outpatient clinic, and were diagnosed endoscopically with BarrettEsophagus (BE). The crystal violet chromoendoscopy was performed to the BE suspectedcases in the direct endoscopic appearance and samples which were taken from patient wereevaluated in the regard of dysplasia and biopsy was performed. After staining with crystalviolet, the mucosa which were thought to be BE, absorbed the stain and mucosal fieldsbecame visible. Therefore targeted biopsies can be performed. Rate of the BE diagnoses fromthe stained mucosa was 62%. No dysplasia or adenocarsinoma was encountered. Survivin andp53 protein expression were examined in the specimens, histopathologically diagnosed asBE of the 22 patient, by immunhistochemical method. Expression of nuclear survivin inbarrett mucosa was found in 19 of the 22 patients (86%). This rate was consistent with theliterature. In our study nuclear positive p53 expression was established in the mucosalproliferative compartment of the 16 of the 22 patients (72%). Paired comparisons of p53positive vs. p 53 negative, and survivin positive vs survivin negative, patients were made,with respect to age, gender, smoking, alcohol consumption, reflux duration, family history ofesophageal cancer and H.pylori status. No significant differences were found between twogroups.Although in this study no dysplasia was observed, these patients should be followed upclosely for development of the dysplasia since earlier literature in this area have shown anassociation between dysplastic BE and increased p53 and/or survivin expression.