Over kanserinde epidemiyolojik ve prognostik faktörlerin incelenmesi
Epidemiologic and prognostic factors in ovarian cancer
  1. Tez No: 193291
  2. Yazar: TUFAN ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER T. YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETÖge, T. Over kanserlerinde epidemiyolojik ve prognostik faktörlerin incelenmesi,Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AnabilimDalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2006. Over kanseri, kadınlarda görülen en sık beşincikanser, jinekolojik kanserler arasında ikinci sıklıkta görülmekte olup, jinekolojik kanserölümlerinin en sık sebebidir.Bu anlamlı epidemiyolojik özellikler nedeniyle, çalışmamızda01.01.1990 ile 31.12.2004 tarihleri arasında içinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi TıpFakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Ünitesi'ndetanısı konularak, tedavileri planlanan malign over tümörlü 289 vakadan dosya ve prognozbilgilerine ulaşılabilen 149 vaka değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verileri,hematolojik tetkikleri, cerrahi evreleri, cerrahi sonrası maksimum rezidü tümör çapları veyaşam süreleri birbirleriyle karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Ortalama tanı yaşı 52.8 ± 13yıl olarak bulunmuştur. Opere edilen hastalarda en sık seröz epitelial kanser (%53.6)görülmüş olup cerrahi sonrası en sık evre III (%58.4) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOge, T. Epidemiologic and prognostic factors in ovarian cancer. Eskisehir OsmangaziUniversity Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Gynecologyand Obstetrics, Eskisehir, 2006. Ovarian cancer is the fifth common cancer in women,second common cancer and most lethal cancer among gynecologic malignancies. Because ofthese important epidemiologic characteristics, of the 289 patients with malignant ovariancancer diagnosed and treated in Eskisehir Osmangazi University Depatrment of Obstetricsand Gynecology, Gynecologic Oncology Unit between 01.01.1990 and 31.12.2004 149 wereincluded to this study as their prognostic information could be obtained from the hospitalfiles. Demographic characteristics, hematologic parameters, surgical stage, maximum rezidualtumor diameter and overall survival were evaluated. Mean age of the patients was 52.8 ± 13years. The most common pathological type was serous epithelial ovarian cancer (53.6%) andthe most common stage was stage III (58.4%).