Deneysel iskemik optik nöropatide vazopresin V1 reseptör antagonistinin optik sinir kan akımı otoregülasyonuna etkisi
Effect of vasopressin V1 receptor antagonist on optic nerve blood flow autoregulation in experimental ischemic optic neuropathy
- Tez No: 193292
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLHANIM HACIYAKUPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETDeneysel skemik Optik Nöropatide Vazopresin V1 Reseptör Antagonistinin Optik SinirKan Akımı Otoregülasyonuna EtkisiOptik sinir ba ı kan akımı otoregulasyonu iskemik optik nöropati etyopatogenezindeönemli rol oynar. Çalı mamızda, vazopresin V1 reseptör antagonistinin deneysel iskemikoptik nöropatide olu an biyokimyasal ve ultrastrüktürel de i ikliklere etkisini inceledik.Denek olarak kullanılan 13 tav an üç gruba ayrıldı. Grup I; 3, Grup II ve III ise 5'ertav andan olu turuldu. Grup I kontrol grubu idi. Tüm tav anların deneyin ba langıcında, grupII ve III'teki tav anların hematom olu turulduktan sonra ve yine tüm tav anlarınenükleasyondan önce fundus muayenesi ve intraoküler basınç ölçümleri yapıldı. Grup II'dekideneklere retrobulber hematom olu turulduktan 7 saat sonra bilateral enükleasyon yapıldı.Grup III'e ise retrobulber hematom olu turulmasından 6 saat sonra peribulber 100 ng/2 µl[deamino-Pen1, O-Me-Tyr2, Arg8]-Vasopressin (potent vazopresin V1 reseptör antagonisti)enjekte edildi. Bir saat sonra bilateral enükleasyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEffect of Vasopressin V1 Receptor Antagonist on Optic Nerve Blood FlowAutoregulation in Experimental Ischemic Optic NeuropathyAutoregulation of optic nerve head blood flow plays an important role in theetiopathogenesis of ischemic optic neuropathy. In our study, we evaluated the effect ofvasopressin V1 receptor antagonist on biochemical and ultrastructural changes caused byexperimental ischemic optic neuropathy.The study group consisted of 13 rabbits. The subjects were divided into three groups.Group I consisted of 3 rabbits wheras group II and III consisted of 5 rabbits. Group I was thecontrol group. All of the rabbits underwent fundus examination and intraocular pressuremeasurement prior to the experiment, following the formation of retrobulbar haematoma andbefore enucleation. The subjects in group II underwent bilateral enucleation 7 hoursfollowing the formation of retrobulbar haematoma. Group III underwent peribulbar 100 ng/2µl [deamino-Pen1, O-Me-Tyr2, Arg8]-Vasopressin (vasopressin V1 receptor antagonist)injection six hours following the formation of retrobulbar haematoma. We enucleated both ofthe globes one hour after the injection.