Ailesinde esansiyel hipertansiyon öyküsü olan nomotansif çocuklarda anjiotensin konverting enzimi gen polimorfizmi sıklığı
Angiotensin converting enyzme gene polymurphism frequency in nomotensive children with positive family history of essential hypertension
- Tez No: 193311
- Danışmanlar: PROF.DR. ZÜBEYİR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Erişkin dönemdeki hipertansiyonun temelinin çocukluk yaş grubundabaşladığı bilinmektedir. Hipertansiyonun patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır;etyolojide genetik ve çevresel pek çok etken sorumlu tutulmuştur. Esansiyel hipertansiyondan(EHT) sorumlu genetik zemini araştıran gen çalışmaları halen devam etmektedir ancaksonuçlar kısıtlı ve tartışmalıdır. Bu çalışmada ailesinde EHT olan normotansif çocuklarda kanbasıncı (KB) ve anjiotensin konverting enzim (ACE) geni insersiyon/delesyon (I/D)polimorfizmi incelendi ve ACE gen polimorfizmi ile hipertansiyon arasındaki ilişki araştırıldı.Bu amaçla Eskişehir il merkezinde bulunan okullardan 7-17 yaşları arasında 147'si erkek,229'u kız olmak üzere 376 çocuk çalışmaya alındı. Anne ve/veya baba birinci düzey,ebeveynlerin anne (büyükanne) ve/veya babası (büyükbaba) ikinci düzey akrabalık olaraktanımlandı. KB değerleri tüm olgularda normal sınırlar içinde olmasına rağmen birinci veikinci düzey akrabasında EHT olan çocukların diyastolik kan basıncı (DKB) (p0.05). Birinci ve ikinci düzey akrabasında EHT olan çocuklarda ACE geniDD genotip sıklığı kontrol grubundaki DD genotip sıklığından istatistiksel yüksek saptanırken(p0.05).
Özet (Çeviri)
Essential hypertension (EHT) in adults has been shown to beginduring childhood. The pathogenesis of hypertension (HT) remains still unknown and it mayresults from complex interactions between many genetic and environmental factors. Theclassic candidate gene approach continues to be the most prevalent tool in the search for thegenetic basis of EHT but there is some limited and sometimes even contradictory information.The aim of this study was to evaluate the possible relationship between blood pressure (BP)and angiotensin converting enyzme (ACE) gene polymorphism in normotensive children withpositive family history of EHT. A randomly selected 376 schoolchildren (147 boys, 229 girls)aged between 7-17 years, residing in urban parts of Eskisehir, were enrolled. Patient groupwas subdivided to ?first degree relative group? and ?second degree relative group? accordingto the presence of positive history for HT in parents or grandparents, respectively. BP levelswere within the normal limits in all subjects. Diastolic BP (DBP) and mean BP (MBP) levelswere higher in children with positive family history for EHT than the controls (p0.05). Allelic frequencies of DD genotype of ACE gene were higherin children with positive history in the first and second degree relatives for EHT than thecontrols (p0.05).