Enterik ateşte klinik ve laboratuvar bulguların tanı ve ayırıcı tanı değeri
Diagnostic and differential diagnostic value of clinical and laboratory findings in enteric fever
  1. Tez No: 193318
  2. Yazar: CEREN KUVANDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAMIDURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETENTER K ATEŞTE KL N K VE LABORATUVAR BULGULARINTANI VE AYIRICI TANI DEĞERDr. Ceren KUVANDIKUzmanlık TeziEnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Mustafa NAMIDURUKasım-2006, 65 sayfaBu çalışmada, ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir sağlık problemiolan enterik ateşte, oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi, hastanınhastanede yatış süresinin kısaltılması, tedavi maliyetinin azaltılması gibierken tanı ve tedavi gereksinimlerden hareketle, fizik muayene velaboratuvar bulgularının tanı ve ayırıcı tanı değeri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDIAGNOSTIC AND DIFFERENTIAL DIAGNOSTIC VALUE OFCLINICAL AND LABORATORY FINDINGS IN ENTERIC FEVERDr. Ceren KUVANDIKResidency ThesisInfectious Disesase and Clinical BacteriologySupervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa NAMIDURUNovember 2006, 65 pagesEnteric fever is an important health problem for our country and region. Inthis study, diagnostic and differential diagnostic value of physical examinationand laboratory findings of enteric fever were investigated in which earlydiagnosis and treatment is important in order to prevent the possiblecomplications, to decrease the treatment cost and hospitalization period.