Suriyeden göç eden talasemili hastalarda beta globin gen mutasyonlarının araştırılması
Investigation of beta globine gene mutations in patients with symptoms migrating emissions
- Tez No: 496932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ACIPAYAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Talasemiler, otozomal resesif geçiş gösteren, hemoglobin (Hb) zincirlerinden birinin veya birkaçının hasarlı sentezi sonucu gelişen hipokrom mikrositer anemi ile karakterize heterojen bir grup hastalıktır. Beta (β) talasemi, beta globin zincir sentezinin azalması veya yokluğu ile karakterizedir. Bu hastalığın şiddeti mutasyonların türüne ve kombinasyonlarına bağlıdır. Günümüzde beta globin geninde 200'den fazla mutasyon tanımlanmıştır. En sık görülen mutasyonlar nokta mutasyonlarıdır. Suriye'de iç savaş Temmuz 2011 tarihinde başlamış ve günümüze kadar devam etmektedir. Bu zaman zarfında ülkemize mülteci göçü olmuştur. Bu süreçte birçok hemoglobinopatili hasta ülkemizde tedavi edilmektedir. Özellikle Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana illeri açısından toplumsal bir konu olmuştur. Suriye'den göç eden beta talasemi majorlu hastaların hiçbirinin beta talasemi gen mutasyonu sonucu yoktu. Bu çalışmada Kahramanmaraş ve yöresinde Suriye'den göç eden beta talasemi majörlü hastaların beta globin gen mutasyonlarının tespit edilmesi planlanmıştır. Çalışmaya 35 Suriye uyruklu beta talasemi majorlu hasta dahil edildi. Hastalardan tam kandan hemogram ve mutasyon çalışması için EDTA'lı tüplere kan alındı. Alınan kan örneklerinden ARMS (Amplification Refractory Mutation System) yöntemi, RFLP (Restriction Fragment Length Polimorfizm) yöntemi ve DNA (Deoksiribo Nükleik Asit) dizi analizi ile beta globin gen mutasyonları saptandı. Çalışmamızda diğer yöntemlerle saptayamadığımız Kodon 15, Kodon 9/10, Kodon 5 ve Kodon 8 mutasyonları sekans yöntemi ile saptandı. Çalışmaya dahil edilen 35 hastanın 19'u (%54,3) erkek, 16'sı (%45,7) kız idi. Tüm hastaların yaşları ortalaması 9,48±4,51 yıl (2 yaş-17 yaş) idi. Beta talasemi majörlü hastalarda en yaygın IVS-I-110 (%22,9) olmak üzere 16 çeşit mutasyon tespit edilmiştir. Diğer mutasyonlar sıklık sırasına göre şöyledir; IVS-II-745 (%8,6), kodon 44 (%8,6), kodon 15 (%8,6), IVS-I-110/IVS-I-1 (%8,6), kodon 5 (%5,7), IVS-I-1 (%5,7), kodon 8/IVS-II-1 (%5,7), kodon 44/kodon 15 (%5,7), IVS-II-1 (%2,9), kodon 39 (%2,9), IVS-I-6/kodon 5 (%2,9), kodon 9/10 (%2,9), IVS-I-110/kodon 39 (%2,9), IVS-I-5/IVS-II-1 (%2,9), kodon 39/IVS-II-745 (%2,9). Çalışmamızın sonuçlarına göre Suriye uyruklu göçmenlerde beta talasemi mutasyonları heterojenite göstermekte ve mutasyon çeşitleri Türkiye mutasyon haritasına benzemektedir. Bu çalışma ile ilk kez, ülkemizin bir gerçeği olan Suriye'li göçmen hastalarda beta globin gen mutasyonlarının tespit edilmesine olanak sağlanmıştır. Sonuçlar ile amaçlanan ailelere genetik danışmanlık verilerek ikinci bir hasta çocuk sahibi olmalarının önüne geçilmesidir.
Özet (Çeviri)
Thalassemia is a heterogeneous group of diseases characterized by hypochromic microcytic anemia that has autosomal recessive inheritance, resulting in damaged synthesis of one or several of the hemoglobin (Hb) chains. Beta thalassemia is characterized by decreased or absent beta globin chain synthesis. The severity of this disease depends on the type and combination of mutations. More than 200 mutations have been identified in the beta globin gene nowadays. The most common mutations are point mutations. The civil war in Syria began in July 2011 and continues until today. During this time, refugee migration has occurred to our country. In this process, many hemoglobinopathies are treated in our country. Particularly in Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep and Adana that have become a social issue. None of the patients with beta-thalassemia major who migrated from Syria had a beta thalassemia gene mutation result. In this study, detection of beta globin gene mutations in thalassemia major patients who migrated from Syria to Kahramanmaraş region were planned. The study included 35 Syrian national beta thalassemia major patients. Blood was collected to EDTA tubes for hemogram and mutation studies. Beta globin gene mutations were detected by ARMS (Amplification Refractory Mutation System) method, RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) method and DNA sequence analysis. Codon 15, Codon 9/10, Codon 5 and Codon 8 mutations, which we could not detect with other methods in our study, were detected by sequence analysis. Of the 35 patients included in the study, 19 (54.3%) were male and 16 (45.7%) were female. The mean age of all patients was 9.48 ± 4.51 years (2-17 years). In Beta thalassemia major patients, 16 types of mutations were detected, the most common being IVS-I-110 (22.9%). Other mutations are according to frequency order; IVS-II-745 (8.6%), codon 44 (8.6%), codon 15 (8.6%), IVS-I-110 / IVS-I-1 (8.6%), codon 5 (5.7%), IVS-I-1 (5.7%), codon 8 / IVS-II-1 (5.7%), codon 44 / codon 15 (5.7%), IVS-II-1 (2.9%), codon 39 (2.9%), IVS-I-6 / codon 5 (2.9%), codon 9/10 (2.9%), IVS-I-110 / codon 39 (2.9%), IVS-I-5/IVS-II-1 (%2.9), codon 39/IVS-II-745 (%2,9). According to the results of our study beta-thalassemia mutations in Syrian immigrant groups show heterogeneity and mutation types of mutation map is similar to Turkey. For the first time, this study has enabled the detection of beta globin gene mutations in migratory patients from Syria, a fact of our country. The conclusion is to prevent families to have a second patient child by genetic counseling.