Alt gömük akıl dişlerinin operasyonlarından sonra, N.lingualis ve N. alveolaris inferior'da meydana gelen iletsel ve fonksiyonel değişikliklerin klinik ve elektrofizyolojik olarak değerlendirilerek, lazer ve tens fizik tedavi yöntemlerinin sinir rej
The comparison of efficacy of laser and tens physiotherapy methods on injured nerve regeneration by making the clinical and electrophysiological assessment of functional and transmittant changes in lingual and alveolar inferior nerve after surgical
- Tez No: 193372
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETALT GÖMÜK AKIL D ŞLER N N OPERASYONLARINDAN SONRA,N. LINGUALIS VE N. ALVEOLARIS INFERIOR'DA MEYDANA GELEN LETSEL VEFONKS YONEL DEĞ Ş KL KLER N KL N K VE ELEKTROF ZYOLOJ K OLARAKDEĞERLEND R LEREK, LAZER VE TENS F Z K TEDAV YÖNTEMLER N N S N RREJENERASYONU ÜZER NE OLAN ETK LER N N KARŞILAŞTIRILMASIDr. Med. Dent. Alpay SAVRANDoktora Tezi, Ağız Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi Anabilim DalıTez Yöneticisi: Pro. Dr. Bülent ZetyinoğluNisan, 2006N. Lingualis ve N. alveolaris inferior çeneler bölgesinin büyük bir bölümünü innerveeden anatomik oluşumlardır. Gömük diş operasyonları bu sinirlerin en sık hasar gördüklerigirişimlerdir.Periferal duyusal bir sinirin etkilenmesi sonucunda, negatif fenomenlerin yanısıra(hipoestezi, anestezi, hipoaljezi, analjezi), çoğunlukla pozitif fenomenler denen (hiperaljezi,hiperestezi, allodini) ve nöropatik ağrı sendromu olarak adlandırılan belirtiler ortaya çıkar.Nöropatik ağrı patofizyolojisinde bu belirtilerin derecesi periferal sinirin parsiyel veya totaltutulumu ile ilgilidir.Çalışmamızda; 18 alveolar sinir, 9 lingual sinir hasarlı olmak üzere toplam 27 hastadahil edildi. Herbir hasta için elektromyografik olarak, masseter ve mylohyoid kas kayıtlarınaait Sessiz Periyot (Silent Period) süreleri değerlendirilerek, TENS ve Düşük Doz LazerTedavi (DDLT) yöntemlerinin sinir rejenerasyonu üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. Tedavisonrasındaki değerlendirme yine EMG ve VAS skorları yardımıyla yapıldı.Sonuç olarak, oral cerrahi sonrası gelişebilecek birer komplikasyon olan inferior alveolarve lingual sinir hasarlarında; yaşamsal fonksiyonlarda sıkıntılar yaratan şikayetlerin anlamlıölçüde azaltılması ve kaybedilen duyunun geri kazanım sürecinin kısaltılması bakımından,D.D.L.T veya Soft Lazer uygulamaları etkin bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE COMPARISON OF EFFICACY OF LASER AND TENS PHYSIOTHERAPY METHODSON INJURED NERVE REGENERATION BY MAKING THE CLINICAL ANDELECTROPHYSIOLOGICAL ASSESSMENT OF FUNCTIONAL AND TRANSMITTANTCHANGES IN LINGUAL AND ALVEOLAR INFERIOR NERVE AFTER SURGICALREMOVALS OF IMPACTED THIRD MOLAR TEETHAlpay SAVRAN Dr. Med. Dent.PhD. Thesis in Department of Oral and Maxillofacial SurgerySupervisor: Bülent Zeytinoglu Dr. Med. Dent., Prof.April, 2006N. Lingualis and N. Alveolaris are the anatomical structures which are responsible frominnervation of the major part of the mandibular region. These nerves are mostly damagedafter surgical third molar extractions.After peripheral sensorial disturbance is occured, not only negative phenomenons likehypoesthesia, anesthesia, hypoalgesia, analgesia but also positive phenomenons (such ashyperalgesia, hyperesthesia, allodini) which are also called as `neuropathic pain syndrome?come out. The level of these symptoms are due to the total or partial affections of peripherialnerve in neuropathical pain pathophysiology.27 patients whose third molars were surgically removed had been included in our study. 18of those had alveolar and 9 had lingual nerve injury. By making the assessment ofelectromyographical Silent Period results of masseter and mylohyoid muscle recordsbelonging to each patient, the effects of TENS and Low Level Laser Therapy (LLLT)methods with VAS scores on nerve regeneration had been compared. EMG and VASmethods were used for postoperative period as well.As a result, after oral surgical procedures, LLLT or soft laser applications have efficaciousrole to reduce likely complaints of patient discomfort which come out by the injury of alveolarand lingual nerves and to reduce the process of regaining of nerve senses.