Gömülü alt akıl dişi cerrahisinde tenoksikam ve diklofenak potasyumun postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Comparison of the Effect of Tenoxicam and Diclofenac Potassium on Postoperative Pain, Swelling and Trismus After Mandibular Impacted Third Molar Surgery
  1. Tez No: 566271
  2. Yazar: AHMET TAYLAN ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmanın amacı tenoksikam ve diklofenak potasyum etken maddelerinin gömük alt akıl dişi çekimi sonrası oluşan ağrı, ödem ve trismus üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır. Randomize, çift kör yapılan bu çalışma tam veya yarı gömük olan alt gömük akıl dişine sahip 50 hastadan oluşmaktadır. Hastalar 18-40 yaş aralığında, sistemik hastalığı bulunmayan, gönüllü olur formunu imzalamış, benzer zorlukta dişleri olan bireyler içerisinden seçilmiştir. Hastalar 2 ayrı gruba ayrılarak bir gruba diklofenak potasyum, diğerine ise tenoksikam içerikli ilaç verilmiştir. Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilmiştir. Ağrı; postoperatif 2, 6, 8, 12, 24, 48.saat ve 3, 5 ve 7.günlerde VAS ile değerlendirilmiştir. Ödem; preoperatif, postoperatif 3.gün ve 7.günlerde Üstün ve ark.'nın yöntemine göre ölçülmüştür. Trismus ise; preoperatif, postoperatif 3. ve 7.günlerde keser dişler arası mesafe milimetrik bir kumpas yoluyla ölçülmüştür. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı ile değerlendirilmiş ve Shapiro Wilks testi, Student t, Mann Whitney U, Bonferroni, Friedman ve Wilcoxon testi ile Continutiy (Yates) Düzeltmesi kullanılmıştır.. Ödem ve trismusa ilişkin olarak nicelik olarak tenoksikam>diklofenak potasyum şeklinde saptandı ancak bu fark istatistiki bir anlam taşımamaktadır.Ağrıya ilişkin olarak bakıldığında ise postoperatif 2.ve 6.saatte gruplar arasında bir fark bulunmazken diğer zamanlarda tenoksikam grubunun VAS değerleri diklofenak potasyum grubuna göre anlamalı olarak daha düşük bulunmuştur. Çalışmamızda kullanılan ilaçların, gömük alt akıl dişlerinin cerrahi çekimi sonrası oluşan ve hastaların sosyal aktivitelerini etkileyen konforsuz dönemi azaltmada etkili olduğu saptanmıştır.Var olan çalışmalar henüz bu konforsuz dönemi ortadan kaldıramamaktadır. Bu tip çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed to compare the effects of the tenoxicam and diclofenac potassium on pain, swelling and trismus following impacted third molar surgery. The study is included 50 patients with impacted third molars and planned randomised and double-blinded. Systemically asymptomathic, having in same difficulty extractions were selection criteria of the study. In the study patients were randomly divided in 2 groups as diclofenac potassium and tenoxicam. Patients were asked to sign VAS at 2nd, 6th, 8th 12th, 24th and 48th hours and 3rd, 5th and 7th.days postoperatively. At pre and postoperative 3rd and 7th days, mouth openings of the patients were calculated with composing stick and swelling was evaluated methods of Üstün et. all IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programe, Shapiro Wilks, Student t, Mann Whitney U, Bonferroni, Friedman, Wilcoxon Signed Ranks test and Contunity were used for statistical analysis. In proportion of swelling and trismus data, diclofenac potassium was higher than tenoxicam. However this difference was not statistically significant. Pain data in postoperative 2nd and 6th hours was not statistically significant, but pain in postoperative other times, diclofenac potassium was higher than tenoxicam. The difference was statistically significant. Drugs which we used in our study for reducing the uncomfortable period that occurs after surgical extraction of mandibular impacted third molars and affects social activity of patients were found to be effective. Existing studies can not eliminate this uncomfortable period yet. In this direction, more studies are needed to find new methods.