Operasyondan önce verilen Nimesulide'in plazma konsantrasyon düzeyleri ile postoperatif kllinik bulgular arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 123975
  2. Yazar: CEMAL AYDIN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT GOMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Çekim endikasyonu konmuş çift taraflı simetrik gömülü alt akıl dişlerine sahip 28 hastada, operasyonlardan birinde girişimden dört gün, (A Grubu) diğerinde ise bir gün önce (B Grubu) nimesulide uygulamaya başlayarak, operasyon sonrası dönemde kandaki ilaç konsantrasyonu (Farmakokinetik veriler) ile ağrı, ödem ve trismus yakınmalarını (Farmakodinamik veriler) karşılaştırmayı amaçladık. A ve B grubundaki operasyonlardan hemen önce, 6., 48., 72. ve 168. saatlerde hastalarımızdan kan alınarak plazmaları ayrıştırıldı ve HPLC ile nimesulide düzeyleri ölçüldü. Operasyonlardan önce ve 48.,72., 168. saat sonra ultrason ile ödem ölçülerek oluşan farklar % değişim oranları şeklinde kaydedildi. Belirtilen sürelerde hastaların maksimum ağız açıklıkları da ölçüldü ve elde edilen değerler ile oluşan farklar aynı şekilde oranlanarak hesaplandı. Girişimlerden sonraki 6., 48., 72. ve 168. saatlerde ise, Sözel Ağrı Skalası kullanılarak hastaların ağrı düzeyleri belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmelerinde, A uygulamasında elde edilen ilaç düzeylerinin B grubuna göre anlamlı oranda yüksek olduğu saptandı.97 Operasyondan 4 gün önce nimesulide'e başlandığında oluşan ağrının, diğer gruba göre, istatistiksel açıdan anlamlı derecede hafif düzeyde olduğu gözlendi. Belirtilen zamanlardaki ödem ve trismus oranları değerlendirildiğinde, ilaca daha erken başlanılan A grubunda, bu rahatsızlıkların şiddetinde istatistiksel yönden anlamlı bir düşüş görüldü. Nimesulide'in plazma konsantrasyonları ile ödem ölçüm değerleri arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki belirlendi. Aynı korelasyon, plazmadaki düzeylerle trismus ölçüm değerleri arasında da saptandı. Ödem ile trismusun ilişkisi araştırıldığında, ikisi arasında %100'e yakın bir korelasyon olduğu ortaya çıktı. Çalışmamızın sonucunda, gömük alt akıl dişlerinin operatif çekimlerinden 4 gün önce NSAI ilaç kullanımına başlanmasının, operasyon sonrasındaki yakınmaların önlenmesi ve kontrolü açısından yararlı olduğu görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study was to investigate the efficacy of prophylactic nimesulide application after impacted third molar surgery. A double blind, randomized cross over study model was established to determine if nimesulide given 4 days prior to surgery (Group A) was more efficious when compared with the complications when given 1 day before surgery (Group B). For each group, the quantitative analysis of drug in plasma obtained from blood samples were collected before surgery and 6, 48, 72, and 168 hours postoperatively. 28 patients who were to undergo surgical removal of bilateral symetrically impacted lower third molars were studied. In group A, each patient was given nimesulide 100 mg. bid., 4 day before surgery on one side and the same dose of drug was applied 1 day before surgery on the opposite side on a random basis. To evaluate the postoperative complications, the procedure was standardised for pharmacokinetic and pharmacodynamic data collection. Ultrasonography was used to measure the thickness of subcutaneous tissue and masseter muscle together, preoperative^ and 48, 72 and 168 hours postoperatively. We aimed to compare whether the changes of this thickness99 for each group was significant. It also helped us to understand if edematous changes were significant between group A and B. During the same hours, we measured the interincisal distance changes of the patients to calculate the ratio of trismus. During the 6.th, 48.th, 72.nd and 168.th hour, Huskisson verbal pain questionairre was used for the pain perception measurements.“High Pressure Liquid Chromatography”was used to determine the plasma levels of nimesulide. Blood samples were collected from the patients before surgery, after 6, 48, 72 and 168 hours and centrifuged to obtain the plasma for the extraction of nimesulide in it. Then, the samples were ready for the chromatographyic analysis. The plasma concentrations at 48th hour when the edema and trismus were supposed to be at the highest level, have been significantly different between the two groups. The plasma concentrations supplied of group A procedure was significantly higher than the other management at all times mentioned above. Pain, edema and trismus results of group B were found to be higher. Simple linear corelation PK/PD Model was used to carry out whether the plasma levels of the drug has been corelated with its effect. In each group, it was observed that this relationship was 100% true. Also, by using this correlation method, it was found to be significant that trismus was correlated with edema. As a result, this study concludes that giving non-steroidal antiinflammatory drug medication 4 days before the operation would help to patients to keep their comfort at the likely highest level during the postoperative period.