Akut iskemik strokta serum interlökin-1 beta(İL-1Beta ve tümör nekroz faktör-alfa(TNF-alfa)düzeyleri
Serum interleükin-1 beta (IL-1 beta) and tumor nekrosis factor-alpha (TNF-alfa)levels in patients with acute ischemic stroke
- Tez No: 193471
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT EREN, PROF.DR. EBUBEKİR BAKAN, PROF.DR. İBRAHİM İYİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETAkut iskemik strokta serum interlökin-1 beta (IL-1β) ve tümör nekrozfaktör-alfa (TNF-α) düzeyleriİnsan ve hayvanlarda akut strok'ta farmakolojik tedavilerin kullanımının temelibeyin iskemisinin fizyopatolojisinde son zamanlardaki gelişmelere dayanmaktadır.Bunlar arasında en fazla üzerinde durulan, inmede inflamasyonun rolüdür. İnflamatuaryanıt, beyin parankiminin çeşitli hastalıklarına karşı görülen genel bir yanıtıdır.Histolojik olarak lökosit infiltrasyonu ile karakterizedir. Serebral iskemide lökositinfiltrasyonu çoğunlukla polimorfonükleer lökositler ve monosit/makrofajlardan oluşur.Lökositlerin iskemik alana girişlerini düzenleyen mekanizmalar şimdilik tamolarak açıklanamamıştır, fakat bu süreçte sitokinlerin anahtar rol oynadıkları önesürülmektedir. Sitokinler, hücreler arası messengers olarak işlev gören, düşük molekülerağırlıklı glikoproteinlerdir; makrofajlar, monositler, lenfositler, endotelyal hücreler,fibroblastlar, trombositler ve daha birçok hücre tarafından üretilirler. Sitokinler,immunolojik ve inflamatuar yanıtların mediatörlerinden kabul edilmektedir.Sitokinler; beyin iskemisi sırasında lökositlerin iskemik dokuya göçünü sağlarve lökositler, endotelyal hücreleri ve diğer hücrelerde adezyon moleküllerinin sentezinistimüle ederek hasarlı beyin dokusunda inflamatuar yanıtı düzenlerler.Bu çalışmada akut serebral iskemili hastalarda serum TNF-α ve IL-1β düzeyleriölçüldü. Serum TNF-α ve IL-1β düzeylerinin; BBT'de infarkt volumü, NIHSS skoru veprognoz ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSerum interleükin-1 beta (IL-1β) and tumor nekrosis factor-alpha (TNF-α)levels in patients with acute ischemic strokeThe rationale for the use of a number of pharmacological treatments for acutestroke currently under study in both animals and humans is based on recent advances inthe pathophysiology of brain ischemia, one of the most rapidly expanding andpromising areas of which is the role of inflammation in stroke. An inflammatoryreaction is a common response of the brain parenchyma to various forms of insult. It ishistologically characterized by the infiltration of leukocytes, which in the case ofcerebral ischemia are mainly polymorphonuclear leukocytes and monocytes/macrophages.The signals mediating the entry of leukocytes into the ischemic area have notyet been completely elucidated, but a number of clues suggest that cytokines play akey role in this process. Cytokines are low-molecular-weight glycoproteins that act asintercellular messengers and are produced by macrophages, monocytes, lymphocytes,endothelial cells, fibroblasts, platelets, and many other cell types. Cytokines areconsidered to be among the principal mediators of immunologic and inflammatoryresponses.Cytokines can attract leukocytes and stimulate the synthesis of adhesionmolecules in leukocytes, endothelial cells, and other cells, thus promoting theinflammatory response of damaged cerebral tissue.In present study, serum TNF-α and IL-1β levels were determined in patientswith acute cerebral ischemia. It was also investigated whether relationship between theselected cytokine levels and the infarct volume in computerized tomography (CT),prognosis, NIHSS score were present.