Doğal koşullarda ve ısıl işlemi uygulanarak üretilen Türk sucuklarında Salmonella typhimuriumun gelişimi
Behavior of Salmonella typimurium on Turkish sausage produced by using traditional and cooked methods
- Tez No: 193490
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETDOĞAL KOŞULLARDA VE ISIL ŞLEM UYGULANARAK ÜRET LEN TÜRKSUCUKLARINDA SALMONELLA TYPHIMURIUM'UN GEL Ş MYapılan bu çalışmada doğal koşullarda ve ısıl işlem uygulanmış Türk sucuklarında S.typhimurium'un canlı kalma süresi araştırılmıştır. Bu amaçla hazırlanan sucuk hamuruna 104 kob/gve 106 kob/g düzeylerinde S. typhimurium (NCTC-12416) inokule edilmiş, fermantasyon (A1 ve A2;104 kob/g ve 106 kob/g S. typhimurium NCTC-12416 inokulasyonu) ve ısıl işlem (B1 ve B2; 104kob/g ve 106 kob/g S. typhimurium NCTC-12416 inokulasyonu) uygulamalarıyla deneysel olaraksucuklar üretilmiştir. Doğal koşullarda üretilen sucuklardan inokulasyon sonrası, dinlendirme sonrasıile fermantasyonun 3, 7 ve 12., depolamanın ise 30 ve 45. günlerinde; ısıl işlem uygulanarak üretilensucuklardan da inokulasyon sonrası, dinlendirme sonrası, ısıl işlem sonrası ve depolamanın 3.gününde örnekler alınmıştır. Doğal koşullarda üretilen sucuklarda A1 grubunda fermantasyonun 7.gününde; A2 grubunda depolamanın 30. gününde S. typhimurium sayısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBEHAVIOR OF SALMONELLA TYPHIMURIUM ON TURKISH SAUSAGE PRODUCEDBY USING TRADITIONAL AND COOKED METHODSIn this study, the survival of S. typhimurium was monitored in Turkish sausages produced bytraditional and thermal method. For this purpose, approximately 104 cfu/g and 106 cfu/g S.typhimurium (NCTC-12416) was inoculated into sausage dough prepared previously and thenexperimental sausages were made by traditional fermentation (A1 and A2; inclusion of 104 and 106cfu/g S. typhimurium NCTC-12416) and implementation of thermal method (B1 and B2; inclusionof 104 cfu/g and 106 cfu/g S. typhimurium). Samples were taken after inoculation, maturationperiod and on 3rd, 7th, 12th days of fermentation and 30th and 45th days of storage period.Samples from the sausages produced by thermal method were taken after inoculation period andon 3rd day of storage period. It was found out that the number of S. typhimurium was less than