Kandidemi olgularından izole edilen candida türlerinin virülans faktörlerinin araştırılması
Detection of virulence factors of candida species isolated from patients with candidemia
- Tez No: 193507
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
1. ÖZETErişkin (n:66) ve pediatrik (n: 33) toplam 99 hastanın kan kültürlerinden izole edilen68 Candida albicans ve 31 albicans dışı Candida kökeninin asit proteinaz, fosfolipazve biyofilm üretiminin belirlenmesi ve bu virülans faktörlerinin üretilmesi açısından türdüzeyinde bir fark olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Albicans dışı Candidakökenleri 11 (%35.4) C. tropicalis, 8 (%25.8) C. parapsilosis, 6 (%19.3) C. glabrata, 4(%12.9) C. guilliermondii ve 2 (%6.4) C. krusei olarak dağılmıştır.C.albicans kökenlerinin 61 `i (%89.7) %1'lik sığır serum albumin içeren agarbesiyeri kullanılarak proteinaz pozitif olarak saptanmış, pozitif kökenlerin 18 `i(%29.51) kuvvetli proteolitik (++), 43 `ü (%70.49) ılımlı proteolitik (+) olarakdeğerlendirilmiştir. Albicans dışı Candida kökenlerinin 8 `i (%25.8) proteinaz pozitifolarak saptanmıştır. C. tropicalis kökenlerinin 7'si (%63.6), C. guilliermondiikökenlerinin 1'i (%25) proteolitik olarak değerlendirilmiştir. C.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYDetection of Virulence Factors of Candida Species Isolated from Patients withCandidemiaWe aimed to detect virulence factors such as proteinase, phospholipase and biofilmproduction among 68 Candida albicans and 31 non- albicans Candida strains isolatedfrom blood cultures of adult (n: 66) and pediatric (n:33) patients in order to analyse ifthere is a difference according to the virulence factor production. Non- albicansCandida strains were distributed as follows: 11 (35.4%) C. tropicalis, 8 (25.8%) C.parapsilosis, 6 (19.3%) C. glabrata, 4 (12.9%) C. guilliermondii and 2 (6.4%) C.krusei.Sixty-one (89.7%) C.albicans strains were detected as proteinase positive byusing agar media contains %1 bovine serume albumine, 18 (29.5%) of them were strongpositive (++) and 43 (70.49%) were moderate positive. Eight (%25.8) non- albicansCandida strains were proteinase positive. Seven (63.6%) C. tropicalis and 1 (%25) C.guilliermondii were proteinase positive.