Diyabetik hastalarda elde oluşan nörovasküler komplikasyonların ultrason ve renkli doppler ile değerlendirilmesi
To detect the nöro-vasculer complications of diabetes mellitus affecting the hand by ultrasonography and doppler us
  1. Tez No: 193525
  2. Yazar: BİRNUR TAVASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN SABİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETAMAÇDiyabete bağlı olarak eldeki kas iskelet hastalıklarını US ile tespit etmek vearteryel dopplerdeki kan akım patern değişiklikleri ile arasındaki ilişkiyi saptamak.GEREÇ VE YÖNTEMYaş ortalaması 53 ± 11.7 yıl olan 50 diyabetik hastanın (22 kadın, 28 erkek)her iki eli US ile değerlendirildi. US'da median sinir çapı, alanı ve çevresi, fleksörretinakulumun kalınlığı (FR) ölçüldü. Diyabet hastası olmayan ve ellerinde herhangibir şikayeti olmayan yaş ortalaması 53 ± 10,8 yıl olan (21 kadın, 29 erkek) hastakontrol grubu olarak alındı. ki grupta tendonların ekojenitesindeki azalma,peritendinöz sıvı koleksiyonu gibi tendinopatik değişiklikler değerlendirildi. Radial,ulnar ve palmar ark arterlerinde arteriyel doppler akım paterni değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurposeTo detect the musculoskeletal disorders of diabetes affecting the hand byultrasonography (US) and to study the relationship of these changes with the arterialDoppler blood flow pattern.Materials and MethodsBoth hands of 50 diabetic patients (age 53 ± 11.7years) (22 female, 28 male)were examined by US and compared to age and sex-matched control group (age53 ± 10,8 years) (21 female, 29 male). Median nerve diameters, area andcircumference measurements, flexor retinaculum thickness and tendinopathicchanges such as decrease in echogenicity, peritendinous fluid collection werestudied. Arterial Doppler echo pattern of radial, unlar and palmar arch arteries werealso studied.