Larinks cerrahisinin ses kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Assessment the effect of laryngeal surgery on voice quality
- Tez No: 281192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Larinks kanserinin cerrahi tedavisi sonucunda larinksin kısmen veya tamamen alınması hastada anatomik, fizyolojik, psikolojik ve sosyal birçok faktörü değiştirmektedir. Organ Koruma Cerrahilerinde de cerrahi sonrası hastaların yaşam kalitelerini etkileyen temel unsurlardan biri hastaların `ses fonksiyonu'dur. Çalışmamız, larinksin farklı organ koruma cerrahi türlerinden sonra gelişen disfoninin derecesini karşılaştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla cerrahi tekniklerden sık kullanılan Endolaringeal Lazer Cerrahisi (ELC), Vertikal Parsiyel Larinjektomi cerrahisi(VPL), Supraglottik Larinjektomi cerrahisi (SGL) ve Suprakrikoid Parsiyel Larinjektomi cerrahisinden(SCPL) oluşan çalışma grubu ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunun ses kaliteleri karşılaştırılmıştır. Çalışma grubundaki katılımcılardan hikaye alımı ardından Algısal Analiz (GRBAS Yöntemi ile), Videolaringostroboskopi, Akustik Analiz ve Elektroglottografi (EGG) değerlendirmesi yapılmıştır. Tüm değerlendirme sonuçlarında kontrol grubu verileri ve çalışma grubundaki cerrahi türlerinin verileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca algısal analiz altın standart kabul edilerek diğer üç değerlendirme yönteminin bu yöntemle korelasyonu incelenmiştir. Akustik analiz ve algısal analiz skorlarına göre normal ses kalitesine en çok yaklaşan değerler SGL, normal ses kalitesinden en çok uzaklaşan değerler SCPL'de görülmüştür, ELC ve VPL arasında belirgin farklılık bulunmamıştır. EGG değerlendirmesi hastaların sadece 7'sinde sonuç vermiş, bu hasta grubunda çeşitli nedenlerle EGG değerlendirmesi kullanımının yararlı olmayacağı düşünülmüştür. GRBAS yönteminin inter-rater, intra- rater güvenirlik skorları oldukça yüksek bulunmuş , ayrıca bu yöntemin akustik analizle korelasyonu yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Removing of larynx either partially or completely as a result of the laryngeal cancer surgery, changes lots of factors including anatomic, physiologic and social factors. The voice function is one of the main element of the life quality after laryngeal conservation surgery. Our study is aimed to compare the degree of dysphonia occuring after conservational laryngeal surgery types. For that purpose, the voice quality of the study group consist of the frequently used surgeries such as Endolaryngeal Laser Surgery (ELS), Vertical Partial Laryngectomy (VPL), Supraglottic laryngectomy (SGL) , Supracricoid Partial Laryngectomy (SCPL) and healthy control group have been compared in the study. For all patients, after getting history, Perceptual Analysis (by GRBAS), Videolaryngostroboscopy, Acoustic Analysis and Electroglottography (EGG) evaluations have been done. For all evalution results between the control group findings and the study group findings have been compared. Also, by accepting the perceptual analysis as golden standart, correlation has been researched between the other three kind of voice evaluation methods . According to perceptual and acoustic analysis scores, the results of the SGL surgery results were most closer to normal voice quality and SCPL results were most far from normal voice quality in surgery groups. There wasn?t important difference found between groups of ELS and VPL. The EGG evaluation could only concluded of 7 patients, it?s thought utilization of this battery for this patient population isn?t useful.Intra and inter-rater reliability scores of the GRBAS have been found considerably high. Also correlation scores between perceptual and acoustic analysis were high.