Sünnetsiz ve sünnetli yetişkinlerin beden algıları ve benlik saygıları
Body cathexis and self-esteem of the circumcisied and uncircumcisied adults
- Tez No: 193533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
TÜRKÇE TEZ KONU BAŞLIĞIAdı ve Soyadı: ULVİYE ÜNÜVARDanışmanın Adı: Yrd.Doç.Dr. AYŞE YILDIZKabul Tarihi: 12.10.2006Programı: HemşirelikAnabilim Dalı: Halk Sağlığı HemşireliğiÖZETBu araştırma askerlik görevini yapmakta olan sünnetsiz ve sünnetli yetişkinlerin bedenalgıları ve benlik saygılarını belirlemek amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarakplanlanmıştır. Araştırma 01.12.2005-01.02.2006 tarihleri arasında İstanbul'da iki askeri sağlıkkurumu olan Gümüşsuyu ve Kasımpaşa Asker Hastanelerin de kurum izni alınarakgerçekleştirilmiştir.Verileri toplamada araştırmacı tarafından literatür ve uzman görüşü dikkate alınarakhazırlanan, ?Sosyodemografik Veri Formu? ve geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Türkiye'deyapılmış olan ?Beden Algısı Ölçeği? ve ?Benlik Saygısı Ölçeği? kullanılmıştır.Çalışma bulgularına göre araştırmaya katılan sünnetsiz yetişkinlerin ortalama yaşı21,32±1,43, sünnetli yetişkinlerin ise 21,32±1,41'dir. Kardeş sayısı sünnetsiz yetişkinlerdeortalama 8,25±3,40, sünnetli yetişkinlerde ise ortalama 6,66±4,16'dır. Sünnetsiz yetişkinlerin%97'sinin, sünnetli yetişkinlerin ise %96'sının Müslüman olduğu tespit edilmiştir.Sünnetsiz yetişkinlerin %26,7'sinin, sünnetli yetişkinlerin ise %15,8'inin ailesininekonomik durumu kötüdür. Sünnetsiz ve sünnetli yetişkinlerin %69,3'ünün doğum yeri DoğuAnadolu'dur. Sünnetsiz yetişkinlerin %75,2'si köy-kasabada yaşarken; sünnetli yetişkinlerin%55,4'ü köy-kasabada yaşamaktadır.Sünnetsiz yetişkinlerin %80,2 gibi büyük bir çoğunluğu sünnet olmadığı için pişmanlık,eziklik, eksiklik duyguları hissettiğini belirtmiştir. Sünnetsiz yetişkinlerin %30,7'sinin ailesindekendisinden başka sünnetsiz ya da geç sünnet olan kimse bulunmaktadır. Sünnetsiz yetişkinlerin%61,4'ü sünnetsiz olmalarının yaşamlarını etkilediğini belirtmiştir. Sünnetsiz yetişkinlerin%77,2'si aile ilgisizliği, %15,8'i maddi imkânsızlıklar nedeniyle sünnet olmadıklarınıbelirtmişlerdir. Sünnetsiz yetişkinlerin %15,8'i evlenmek üzere olduğu için sünnet olamayakarar verdiğini söylerken; %49,5'i İslamiyet'in gereği olarak, %4'ü Müslüman olmak için,%28,7'si alay konusu olmamak için ve %2'si de sağlık için sünnet olmaya karar vermiştir.Sonuç olarak, sünnetsiz ve sünnetli yetişkinlerin Beden Algısı Ölçeği(BAÖ) puanları veCoopersmith Benlik Saygısı Ölçeği(CBSÖ) puanları arasında istatistiksel olarak ileri düzeydeanlamlı farklılık bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE TEZ KONU BAŞLIĞIAdı ve Soyadı: ULVİYE ÜNÜVARDanışmanın Adı: Yrd.Doç.Dr. AYŞE YILDIZKabul Tarihi: 12.10.2006Programı: HemşirelikAnabilim Dalı: Halk Sağlığı HemşireliğiSUMMARYBody cathexis and self-esteem of the cırcumcısıed and uncırcumcısıed adultsThis research is planned as a comparetive and defining study for the sake ofdetermining body cathexis and self-esteem of the recruits in the Army. This research is held inGumussuyu Military Hospital and Kasımpasa Military Hospital between 01.12.2005-01.02.2006 after taking their concent.Social-demographic data form and useful and trustable studies which are preparedunder the supervising of experts and other scales like“body cathexis scales”and Coopersmithself-esteem scala are used while collecting datas.Research results show that the age of adults who participated in the research varies onavarege between 21,32±1,43 for uncircumcised adults and 21,32±1,41 for those circumcisedadults. Sibling rates are 8,25±3,40 on avarege for uncircumcised adults and 6,66±4,16 onavarege for circumcised adults. It is also found that %97 of uncircumcised adults and %96? ofcircumcised adults are muslims.%26,7 of the family of uncircumcised adults and %15,8 of the family of circumcisedadults are poor. %69,3 of the participants come from the eastern part of the Turkey and %75,2of those uncircumcised adults and %55 of circumcised adults are originated from village ortowns.%80,2 of the uncircumcised adults feel guilty, regretful for not having beencircumcised. %30,7 of the uncircumcised adults have any uncircumcised adults like himself inthe family also they point that stuation effects their life negatively. %77,2 of them claimed thatit was because of indifferentness of their family for not having been circumcised while %15,8claimed money problems for the reason. But Those uncircumcised adults later decided tocircumcise because %15,8 is on the way to marry, %49,5 is because of religious beliefs, %4 isto become Muslim, %28,7 is not beeing sarcassmed and %2 is because of health.As for the conclusion it is found that there are great statistical variations between thegrades of body cathexis scale (BCS) and Coopersmith Self-Esteem Scale (CSES).