Oral glikoz tolerans testi bozuk olguların değerlendirilmesinde değişik sural sinir ileti çalışmalarının karşılaştırılması
A comparison of different electrophysiological studies of sural nerve in the patients with impaired oral glucose tolerance
  1. Tez No: 193540
  2. Yazar: ABDULKADİR KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyopatoloji, Nöroloji, Physiopathology, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ORAL GL KOZ TOLERANS TEST BOZUK OLGULARINDEĞERLEND R LMES NDE DEĞ Ş K SURAL S N R LETÇALIŞMALARININ KARŞILAŞTIRILMASIAdı Soyadı: Dr. Abdulkadir KOÇERDanışman: Prof. Dr. Önder USKabul tarihi: 30.11.2006Program: YÜKSEK L SANS TEZAnabilim Dalı: NÖROLOJ ANAB L M DALIÖZETSural sinir değerlendirmeleri periferik nöropatilerin tanısında oldukça duyarlı biryöntemdir. Bu çalışmada aynı hasta grubuna ait değişik sural sinir ileti çalışmalarına aitdeğerler elde edilmeye çalışıldı ve bozuk oral glikoz toleransı (BGT) olgularında klinikyararlılıkları değerlendirildi. Değişik sural sinir ileti çalışmalarının klinik yararlılığını ortayakoymak amacıyla çok sayıda elektrofizyolojik değerlendirme verileri 20 kişiden oluşan BGTolgularında ve 21 kişiden oluşan kontrollerde karşılaştırıldı. Tüm hastalarda sağ alt ve üstekstremite motor ve duysal sinirlerine ait ileti çalışmaları gerçekleştirildi. Radyal ve suralsinir duysal ileti çalışmaları iki taraflı olarak değerlendirildi. Sural sinire ait distal ve proximalsegment ölçümleri ve dorsal sural sinir ileti çalışmaları yapıldı. Sural sinir duysal aksiyonpotansiyeli (DAP) amplitüdünün radyal sinir DAP amplitüdüne oranı hesaplandı. Yalnızca birhastada periferik nöropatiyi gösteren anormal sinir ileti bulguları elde edilirken başka birhastada (%5) dorsal sural sinir yanıtı elde edilemedi. Periferik nöropatiyi düşündüren sinirileti çalışması anormalliği gözlenen hasta dışında diğer sinir ileti çalışmaları normal sınırlardaolmakla birlikte, alt ekstremite sinirlerinin ve özellikle sural sinirin daha çok etkilendiğisaptandı.
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF DIFFERENT ELECTROPHYSIOLOGICALSTUDIES OF SURAL NERVE IN THE PATIENTSWITH IMPAIRED ORAL GLUCOSE TOLERANCESUMMARYMonitoring of the sural nerve is a sensitive method for detection of peripheralneuropathies. We tried to determine the different types of sural nerve conduction values of thepopulation with imparied oral glucose tolerance test (OGTT) and assessed the clinical utilityof them in the same study. Several parameters for detecting sural nevre were compared in 20patients with impaired OGTT and 21 healthy controls. Peripheral motor and sensory nervestudies were performed on the right sided upper and lower limbs. Radial and sural nerveconduction studies were performed on both sides. The proximal and distal segmentmeasurements of sural nerve and dorsal sural nerve conduction studies were conducted. Thesural / radial nerve sensorial nerve action potential amplitudes ratio were calculated.Peripheral neuropathy were found in only one patient and dorsal sural nerve sensorial nerveaction potential was absent in another patient (5%).