Alendronatın neden olduğu mide hasarının mekanizmasının ve buna karşı koruyucu ilaçların araştırılmasına yönelik bir araştırma
Protective effect of melatonin and omeprazole against alendronate-induced gastric damage
- Tez No: 193541
- Danışmanlar: PROF. GÜL AYANOĞLU DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Gastroenteroloji, Pharmacy and Pharmacology, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ALENDRONAT'IN NEDEN OLDUĞU MİDE HASARININMEKANİZMASININ VE BUNA KARŞI KORUYUCU İLAÇLARINARAŞTIRILMASINA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMAYazar Adı : A. Figen ONUK GÖRENÖZET:Bazı hastalarda Alendronat (AL) kullanımının üst gastrointestinal (GI) sistem mukozasındalokal irritasyon, kimyasal özofajit veya peptik ülsere sebep olabileceği belirlenmiştir.Bu çalışmada AL'ın sebep olduğu gastrik hasarın mekanizması aydınlatılmaya çalışılmış vehasarda serbest radikallerin rolü incelenmiştir. Ayrıca bu hasarın tedavisinde melatonin (Mel)veya omeprazol (OMP)'un olası yararı incelenmiştir.Deneklere 4 gün boyunca; tedavi edici Mel veya OMP ile beraber veya tek başına olarakgünde 20 mg/kg AL gavaj yolu ile uygulanmıştır. Son gün, ilaç uygulamasından sonra pilorligasyonu uygulanmış ve 2 saat sonra hayvanlar öldürülerek mideleri çıkarılmış, gastrik asitve doku ülser indeksi ölçülmüştür. Ayrıca doku örneklerinde serbest radikallerin etkisiniincelemek için malondialdehid (MDA), miyeloperoksidaz (MPO) ve glutatyon (GSH)ölçümleri yapılarak, hasarda serbest radikallerin etkisi incelenmiştir.Oral uygulanan AL gastrik hasara ve asidite artışına neden olmuştur. Ayrıca lipidperoksidasyonu ve MPO aktivitesi artarken doku GSH seviyesinde azalma olduğugözlenmiştir. OMP veya Mel ile tedavi edilen gruplarda ise gastrik hasar önlenmiş veglutatyon seviyesindeki azalmanın önlendiği gözlenmiştir. Her iki ilaç da MDA düzeyi veMPO aktivitesindeki artışı önlemiştir. Mel'in, mukoza korumasında, OMP'dan daha etkinolduğu görülmüştür.Intraperitoneal (ip) uygulanan AL gastrik hasar yapmadığı gibi gastrik asidite üzerine deetkisi gözlenmemiştir.Bu çalışmada AL'ın lokal irritant etki ile gastrik hasara neden olduğu görülmektedir. OMPasit salgısını azaltarak ve antioksidan özellikleri ile, Mel'in ise antioksidan özellikleri ileAL'ın neden olduğu gastrik hasarı önlediği gözlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: alendronat, omeprazol; melatonin, lipid peorksidasyon,glutatyon
Özet (Çeviri)
PROTECTIVE EFFECT OF MELATONIN AND OMEPRAZOLE AGAINSTALENDRONATE-INDUCED GASTRIC DAMAGE.Author?s name: A. Figen ONUK GÖRENSUMMARYAlendronate (AL) can cause local irritation of the upper gastro-intestinal (GI) mucosa,chemical oesophagitis or peptic ulcer disease in some patient.In this study the probable mechanism of gastric irritation as well as the role of freeradicals was investigated in the damage induced by AL. Rats were administrated20mg/kg/AL by gavage for 4 days either alone or following treatment with melatonin(Mel) or omeprazole (OMP). On the last day, following drug administration, pilorligation was performed and 2h later, rats were killed, stomachs were removed, gastricacidity and tissue ulcer index values were determined. Tissue samples were taken todetermine MDA levels as an index of lipid peroxidation, myeloperoxidase (MPO)activity and the glutathione (GSH) levels in the stomach tissue.Chronic oral administration of AL induced significant gastric damage and increased theacidity. It also increased MDA levels, demonstrating increased lipid peroxidation whiletissue glutathione levels decreased. Increase in MPO activity, demonstrating neutrophilinfiltration was observed. Treatment with OMP or Mel prevented this damage as well aspreventing the decrease in GSH levels. Both drugs also prevented the increase in MDAlevels or MPO activity. Mel appeared to be more efficient than OMP in protecting themucosa.Intraperitoneal (ip) administration of AL did not cause much gastric irritation and didnot increase the gastric acidity.Findings of the present study suggest that AL induces oxidative gastric damage by alocal irritant effect. OMP protects against AL induced damage by decreasing acidsecretion as well as by its antioxidant properties.KEY WORDS: alendronat, omeprazole; melatonin, lipid peroxidation, glutathione