Alendronat Sodyumun Farklı Formülasyonlardaki Biyoyararlanımı
The bioavailability of Alendronate sodium on different formulations.
  1. Tez No: 229928
  2. Yazar: DERYA İLEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Alendronat sodyum osteoklastların neden olduğu kemik rezerpsiyonunu spesifik olarak inhibe eden bir bifosfonattır. Alendronat sodyumun dezavantajları; düşük biyoyararlanım, besinle alımına beğlı değişen absorpsiyon ve ciddi gastrointestinal yan etkileri olmasıdır.Çalışmanın amacı alendronatın oral kullanımına alternatif yeni formülasyonarını geliştirmek ve kemik tutulumunu gama sintigrafi ile göstermektir. Bu nedenele ALD 99mTc ile direk işaretleme metodu ile işaretlendi. Radyoişaretli kompleksin işaretleme verimi, radyokimyasas saflığı ve stabilitesi kağıt kromotografisi ile belirlendi. İşaretli alendronatın işaretleme verimi 6saat oda sıcaklığında beklemeyi takiben %98in üzerinde bulunmuştur99mTc-ALD içeren formülasyon tavşanlara vajinal ve i.v. yoldan uygulandı. Farklı zamanlarda tavşanların tüm vücut görüntüleri gama kamera kullanılarak alındı. Her nekadar 99mTc-ALD'ın i.v. yolla uygulanmasından sonraki kemik tutulumu vajinal yolla uygulanan supozituvarlardan daha iyi olsada 99mTc-ALD'ın absorbsiyonunun her iki şekilde de uygulama yapıldığında gerçekleştiği görüldü.Sonuç olarak alendronatın i.v. ve vajinal supozitu varlar formülasyonları menapoz sonrası osteoporoz, Paget hastalığı, metastatik ve osteolitik kemik hastalıkları gibi birçok kemik hastalığı tedavisinde oral yoldan uygulamaya bir altrenatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Alendronate sodium is a bisphosphonate that acts as a specific inhibitor of osteoclast-mediated bone resorption. Disadvantages of alnedronat sodium include very poor bioavailability, fed/fasted variability in absorption, and significant gastrointestinal irritation.The aim of this study was to develop new formulations of ALD as an alternative to oral route and to investigate the bone uptake of it by using gamma scintigraphy. For this reason, ALD was labelled with Technetium-99m (99mTc) by direct method. Labelling efficiency, radiochemical purity and stability of the radiolabelled complex were determined by Paper Chromatography. The labelling efficiency of 99mTc-ALD was found 98 % without significant changes until 6 hrs post labelling at room temperature.The formulations containing 99mTc-ALD were administered via vaginal and intravenous route in rabbits. Serial scintigrams over all bodies of the rabbits were obtained at different time intervals using a gamma camera. It was found that the absorption of 99mTc-ALD was possible by intravenous and vaginal administration. However, the bone uptake of 99mTc-ALD solution after intravenous administration was higher than that obtained after vaginal administration of the 99mTc-labelled ALD suppositories.In conclusion, intravenous administration and vaginal suppository formulation of ALD can be suggested as an alternative to oral route in the treatment of various bone diseases such as post menopausal osteoporosis, Paget?s disease, metastatic and osteolytic bone diseases.