Yönetici hemşirelerin karar verme stratejileri ve yaratıcılık düzeyleri
Nurse managers' decision making strategies and creativity levels
  1. Tez No: 193595
  2. Yazar: ÖZLEM ACIBOZLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
1.ÖZETAraştırma, zmit ilindeki tüm hastanelerde Nisan-Mayıs 2005 tarihleri arasında, 159 yöneticihemşirenin karar verme stratejileri ve yaratıcılık düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarakplanlanmıştır.Veri toplama aracı olarak,yönetici hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren bilgiformu, karar verme stratejileri ölçeği ve ne kadar yaratıcısınız? ölçeğikullanılmıştır.Veriler,Yüzdelik,Ortalama,Student t testi,Oneway Anova testi, Tukey HDS testi, KruskalWallis testi, Mann Whitney U testi ve pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.Araştırma bulgularına göre; yönetici hemşirelerin % 34.6'sı 26-31 yaş grubunda, %76.1'i evli,%64.7'si ön lisans mezunu, % 45.9'unun 1-5 yıl arasında yönetici olarak çalıştığı, %32.1'inin meslekiçalışma yılının 16 yıldan fazla olduğu, %20.1'inin bir sanat dalı ile uğraştığı görülmüştür.Yönetici hemşirelerin karar verme stratejilerinin orta düzeyde (87.68±7.20), yaratıcılıkpuanlarının ise ortalamanın altında (37.77±20.99) olduğu belirlenmiştir.Karar verme stratejileri altölçeğinde yer alan mantıklı karar verme stratejisi ile yaratıcılık puanlarını arasında pozitif yöndeistatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
2.SUMMARYNURSE MANAGERS? DEC S ON MAK NG STRATEG ES AND CREAT V TY LEVESThe research was planned with the aim of defining nurse managers? decision making strategiesand creativity levels and was carried out descriptively with 159 nurse managers in all zmit hospitalsfrom april to may 2005.An information form including descriptive and occupotional characteristics of nursemanagers,decision making strategies test and how creativity are you? test was used as data collectingtools.Datas were assessed by using percantage,average,Student t test,Oneway Anova test,Tukey HDStest,Kruskal Wallis test,Mann Whitney U test and Pearson Correlation Analysis..Acording to research findings;34.6% of the nurse managers were among 26-31 age group,76.1 %were married, 64.7% had two-years degrees, 45.9 % worked among 1 and 5 years of managementexperience,32.1% had more than 16 years of professional experience,% 20.1 were deal with anyartworks.Nurse managers? decision making strategies were found as middle levels (87.68±7.20) andcreativity levels were found lower than the avarage (37.77±20.99).