Merhamet yorgunluğu düzeyinin karar verme becerilerine etkisi: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşireler üzerine bir araştırma
The effect of compassion fatigue level on decision making skills: A study on nurses working in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research
  1. Tez No: 914974
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KÖKÜTES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı merhamet yorgunluğu düzeyinin karar verme becerisiyle arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan 150 hemşire üzerinde yapılmıştır. Veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Veriler toplanırken rastgele örnekleme yöntemi kullanılması tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, merhamet yorgunluğu ölçeği ve hemşirelerde karar verme ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler analizlere uygunluğu açısından değerlendirilip SPSS 27 programına verilerin girişi yapıldıktan sonra verilerin normal dağılımına bakabilmek için normallik testi yapılmıştır. İkili gruplarda bağımsız örneklem t- testi, üçlü veya daha fazla olan gruplarda anova testi kullanılmıştır. Parametrik testlerde varyanslar homojen dağılmadığı zaman Welch testi sonuçları cevap olarak alınmıştır. Anova testi sonucunda anlamlı bulunan grupların çoklu karşılaştırmalar yapıldığı zamanda varyans homojenliğine göre Tukey testi uygulanmıştır. Değişkenler arasında ilişki bakılırken pearson korelasyon testlerinden yararlanılmıştır. İki ölçek arasında birbirlerine olan etkisini anlayabilmek için regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda merhamet yorgunluğu ve karar verme arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamış ve iki ölçeğin birbirine olan etkisi anlamlı bulunamamıştır. Yapılan analizin sonucunda anlamlı ilişki bulunan değişkenler mevcuttur. Bu değişkenler şunlardır: Hemşirelerin cinsiyetlerine göre karar vermesinde, hemşirelerin medeni durumlarıyla merhamet yorgunlukları arasında, hemşirelerin medeni durumlarıyla karar verme becerileri arasında, hemşirelerin mesleklerini kendi isteklerine göre seçme durumlarına göre yaşadıkları merhamet yorgunlukları arasında, hemşirelerin mesleklerini kendi seçme durumlarına göre karar verme becerileriyle merhamet yorgunlukları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Merhamet yorgunluğunu yaşamamak için gerekli stratejiler yapılmalı önlemler alınmalıdır. Şu öneriler sıralanabilir: Hastanede mevcut olan sorunlar hızlıca tespit edilip, çözüme odaklanmalıdır. Merhamet yorgunluğu yaşayan kişinin daha rahat çalışabileceği çalışma düzeni oluşturulmalıdır. Merhamet yorgunluğunu iyileştirmek hem sağlık personeli hem de kurum için yarar sağlayacaktır. Her kişinin ve her hastanenin yaşadığı duygu durumu farklı olduğu için çalışma da uygulanan ölçeklerin farklı hastanelerde farklı kişilere uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the level of compassion fatigue and decision-making skills. The study was conducted on 150 nurses working at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital. The data was collected by the survey method. It was preferred to use random sampling method while collecting data. Personal information form, compassion fatigue scale and decision-making scale in nurses were used as data collection tools. The collected data were evaluated in terms of suitability for the analyzes, and after the data was entered into the SPSS 27 program, a normality test was performed to look at the normal distribution of the data. Independent sample t-test was used in binary groups, anova test was used in groups with triples or more. When the variances were not uniformly distributed in parametric tests, the Welch test results were received as a response. Tukey test was applied according to the homogeneity of variance at the time of multiple comparisons of the groups found significant as a result of the Anova test. Pearson correlation tests were used while looking at the relationship between the variables. Regression analysis was performed between the two scales to understand the effect on each other. As a result of the analysis, no statistically significant relationship was found between compassion fatigue and decision making, and the effect of the two scales on each other could not be found to be significant. As a result of the analysis, there are variables with a significant relationship. These variables are as follows: There is a significant relationship between the decision-making of nurses according to their gender, between the marital status and the mercy fatigue of nurses, between the marital status and the decision-making skills of nurses, the mercy fatigue experienced by the situation of nurses to choose their profession according to their own wishes, there is a significant relationship between the decision-making skills of nurses according to their own choice of professions and compassion fatigue. Necessary strategies should be made in order not to experience compassion fatigue, precautions should be taken. The following suggestions can be listed: The problems present in the hospital should be detected quickly and focused on the solution. A working order should be created where the person experiencing compassion fatigue can work more comfortably. Improving compassion fatigue will benefit both health personnel and the institution. Since the emotional state experienced by each person and every hospital is different, it is recommended that the scales applied in the study be applied to different people in different hospitals.