Hatay ili hastanelerinde çalışan ameliyathane hemşirelerinin sütür materyallerininin temini,kullanımı ve depolanmasına ilişkin uygulamalarının ve bu alandakibireysel gelişim süreçlerinin incelenmesi
The evaluation of individual development process of nurses working in operating room of hospitals in hatay related to practices in assuring, using and storing the suture materials
- Tez No: 193619
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
1. ÖZETHATAY İLİ HASTANELERİNDE ÇALIŞAN AMELİYATHANEHEMŞİRELERİNİN SÜTÜR MATERYALLERİNİN TEMİNİ, KULLANIMI VEDEPOLANMASINA İLİŞKİN UYGULAMALARININ VE BU ALANDAKİ BİREYSELGELİŞİM SÜREÇLERİNİN İNCELENMESİAraştırma Hatay ili hastanelerinde çalışan ameliyathane hemşirelerinin sütürmateryallerinin temini, kullanımı ve depolanmasına ilişkin uygulamalarının ve bu alandakibireysel gelişim süreçlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini Hatay ili çevresinde bulunan 1 üniversite, 1 asker, 3 özel ve 10devlet hastanesi olmak üzere toplam 15 hastanede çalışan 128 ameliyathane hemşiresi olarakoluşturmaktadır. Bu hastanelerin hepsine ulaşılması hedeflenmesine karşın 1 asker ve 1 özelhastane kurum onayı alınamadığı için araştırmanın örneklemi olan toplam 13 hastanede çalışan103 ameliyathane hemşiresi olarak gerçekleştirilmiştir.Araştırma verileri bilgi formu kullanılarak, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşmeyöntemiyle yapılmıştır. Bilgi formunun doldurulmasında ameliyathane hemşireleri veameliyathane sorumlu hemşireleri ile görüşülmüştür. Veriler SPSS programında değerlendirilmiş,yüzdelik değerler ve ki-kare testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilere göre, sütür materyallerinin temininde üniversite ve özelhastanelerde ameliyathane hemşirelerinin fikirlerinin alındığı ancak devlet hastanelerindehemşirelerin bu konuda etkin olmadığı, sütür materyallerinin kullanımın da hatalar yapıldığı, tümkurumlarda sütür materyallerinin doğru depolanmadığı ve hemşirelerin bireysel gelişimsüreçlerine önem verilmediği için bu alanda yeterli bilgi becerilerinin olmadığı saptanmıştır. Eldeedilen verilere yönelik uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
1. SUMMARYThe Evaluation of Individual Development Process of Nurses Working in OperatingRoom of Hospitals in Hatay Related to Practices in Assuring, Using and Storing the SutureMaterialsThe aim of this study is to evaluate how the nurses working in operating rooms ofhospitals in Hatay city assure, use and store the suture materials and to provide data of theirindividual development of knowledge in this issue.This prospective study included 128 nurses working in the operating rooms of 1university, 1 military, 3 private, and 10 state hospitals located in Hatay city. However; data wasretrieved from only 103 nurses since we were not be able to collect the data of 23 nurses workingin military hospital and one of private hospital which did not approve us to include the data of thenurses working in their own hospitals.The data was documented by using a questionnaire and all interviews were done face toface and all the nurses that were included in this study were working in operating rooms. Forstatistical analysis, commercially available SPSS was used and we used chi-square test forcomparisons. A probability value of less than 0.05 was accepted as significant.Our results demonstrated that the nurses working in operating room in university andprivate hospitals are consulted when assuring the suture materials but it is not the case in statehospitals. This results in erroneous use of the suture materials in state hospitals. Furthermore, itwas also found that the suture materials used in surgical procedures are not stored appropriatelyin all hospitals and all nurses showed not to have enough knowledge related to suture materials.This may be explained by the policy of the hospital management, which at least we think, thatdoes not provide the care for educating the nurses working in operating room.