In vitro evaluation of acidic solubility of six different orthodontic band cements
Altı ortodontik bant simamlarının çözünürlüğün incelemesi
- Tez No: 193723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOROS ALCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1. ÖZETAltı Ortodontık Bant Simanlarının Çözünürlüğün IncelenmesiAmaç: Bu Çalışmanın amacı; iki farklı pH' ta hazırlanan laktik asıttampon solüsyonunda 6 farklı yapıştırma simanının asidık erozyonunudeğerlendirmektir.Meto: Araştırmada kullanılan 6 farklı yapıştırma simanının (1 adet çinkofosfat siman, Heraeus Kulzer, ve 5 farklı hybrid simanlar, 1 adetMultıcure cam iyonomer sıman, 3M Unitek Monrovia ABD ; 1 adet Ultraband-lok, Reliance Ortho, ABD ; 1 adet Transpond plus ligth cure bandadhesive, 3M Unitek Monrovia ABD ; 1 adet MR LOCK LC vısible ligthcure band cement, American ortho,Sheboygan,ABD ; 1 adet Band loKorthodontıc cement, Reliance Ortho, ABD) erozyon miktarı, simanlarınPMMA içerisine yerleştirilip, iki farklı pH ta (pH 2.74 ve 4.0) 0.1 Msodum laktat/ laktik asıt tampon solüsyonuna daldırıldıtan sonraoluşnsiman kaybının derinliği ölçülerek bildirildi.ölçümler simanlarınsolüyona daldırılmasını takip eden 1, 2, 3, 4, 5, 6. ve 7 günlerinde dijitalmikrometre ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYIn vitro Evaluation of Acidic solubility of six different orthodonticband cementsObjectives: The aim of this study was to evaluate acidic erosion of 6different orthodontic band cements immersed in lactic acid buffersolutions under 2 different pH storage media.Methods: The erosion of 6 dental cements, a zinc phosphate cement(Phosphate Cement, Heraeus Kulzer), and 5 different types of hybridcements multi-cure glass ionomer cement (3M Unitek Monrovia.USA),Ultra band-LoK (Reliance Ortho. USA), Transbond plus light cure bandadhesive (3M Unitek Monrovia. USA), MR LOCK LC visible light cureband cement (American Ortho. Sheboygan. USA), and Band LoKorthodontic cement (Reliance Ortho. USA). were evaluated bymeasuring the depth loss of the cement after placement in a cylindricalcavity (hole) in standard acrylic blocks and immersion in 0.1 M aqueoussodium lactate/lactic acid buffer (pH =2.74 and 4.0). The depth loss wasmeasured by a digital dial gauge micrometer, at 1, 2, 3, 4, 5, 6, and 7days following immersion.